Договорът влиза в сила от 1 август и ще действа до края на 2005 г., когато се предвижда да бъде приключен процесът на преструктуриране на компанията.
Работодателят се ангажира в 4-месечен срок да предложи за обсъждане и приемане на принципно нова система за заплащане и договаряне на работната заплата. Възнагражденията на служителите ще се увеличават, но това ще бъде обвързано с количеството и качеството на положения труд, уточняват от телекома.
Запазват се напълно съществуващите досега социални придобивки, които включват възможността за получаване на средства за храна, за по-ниски цени в почивните бази на компанията, както и средства за служебно облекло и телефонни разговори.
Отпускът при трудов стаж до 10 години е 23 дни, а при стаж над 10 години - 24 дни.
Договорени са три специални програми, които да подпомогнат прехода от държавна към частна собственост - за доброволно напускане, за предприемачество и за нова професионална реализация:
Програмата за доброволно напускане позволява на желаещите да си тръгнат от БТК да получат между шест и 16 брутни работни заплати. Тези средства ще бъдат изплатени под формата на социални помощи и върху тях няма да се плаща данък общ доход (ДОД).
Очакванията на ръководството са до края на годината компанията да напуснат между 3000 и 4000 души от общо 24 000 служители в момента, информира БНР.
Участниците в тази програма ще могат да се възползват и от другите две програми, които ще им помогнат да получат допълнителна квалификация и безвъзмездно финансиране от БТК за свои бизнеспроекти.
Между 6000 и 30 000 лв. ще е сумата, която ще се отпуска за частен бизнес на всеки, който има идея и успее да я защити с бизнесплан, допълни БНР, като цитира ръководството на отдел "Човешки ресурси".
В колективния трудов договор се запазват досегашните нива на обезщетения при съкращение на персонала по чл. 328 от Кодекса на труда (КТ), се казва още в официалното съобщение на телекома. В зависимост от стажа си служителите ще получат между една и девет работни заплати.