Е вропейската комисия обмисля да изпрати писмо - предупреждение до България, че страната може да загуби средства не само от предприсъединителните, но и от структурните фондове, ако не покаже качествен контрол в агенциите, които разпределят парите, твърди днес "Дневник".
Кореспондентката на вестника в Брюксел цитира неназован източник от дирекция "Регионална политика" на комисията, заявил това ден след като Брюксел наложи вето и по земеделската предприсъединителна програма САПАРД.
В рамките на месец Европейската комисия последователно нареди на България да спре плащания по програма ИСПА - заради скандалите в пътния фонд, по програма ФАР - заради липса на контрол и слабости в дейността на съответните звена, и по САПАРД - заради случаите на измами.
Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) стана спонсор на антикорупционна коалиция, създадена в петък в Пловдив от 35 неправителствени организации. Един от задачите й е да следи усвояването на европейските средства и да препраща сигналите за нарушения на ОЛАФ.
"Дневник" напомня, че за периода 2007 - 2013 г. България има възможност да усвои 7 млрд. евро по оперативните програми от фондовете на ЕС, с които се финансират страните членки.
"Комисията ще следи внимателно как функционира системата за плащанията в България и при първата установена слабост в контрола бъдещите плащания могат да бъдат замразени, а България ще трябва да връща неправилно похарчените пари", заявил източникът от "Регионална политика".
Брюксел ще затегне наблюдението върху българските власти заради слабостите при плащанията по предприсъединителните програми. "Нямаше как да игнорираме очевидни нередности, в които се намеси дори ОЛАФ и за които българските власти реагират с арогантно пренебрежение", казал източникът.
"Само чрез засилен контрол можем да покажем, че системата функционира добре и когато има проблеми, ние ги забелязваме и работим заедно с компетентните власти. За да сме сигурни, че парите се харчат правилно", допълни той.
Серията удари от страна на Брюксел се дължи не само на вътрешни за страната, но и на общностни проблеми. Еврокомисията засилва контрола върху плащанията, тъй като се притеснява, че нередностите при управлението на фондове в България ще се отразят на нейния собствен одит през втората половина на годината.
През всяка от последните 13 години европейската Сметна палата в Люксембург отказва пълно одобрение на счетоводството на европейския бюджет, контролиран от комисията. Всяка година заради измами и некачествено счетоводство се губят около 2 милиарда евро от бюджета на ЕС, чийто годишен размер е около 105 млрд. евро. Европейската Сметна палата обвинява комисията за недостатъчен контрол върху страните членки.
През 2005 г. Гърция е върнала 518 млн. евро за нередности при обществени поръчки за инфраструктурата, а година по-късно Холандия е върнала 311 млн. евро за неправилно осчетоводени социални проекти.
Също в днешния "Дневник" Огнян Минчев, завеждащ катедра "Политология" в Софийския университет, директор на Европейския съвет за външна политика - София, и на Института за регионални и международни изследвания, заявява: "Дойде време за разбием мита, че Европа ще ни оправи".
Според него на повърхността това, което се случва с парите от ЕС, е адекватна реакция спрямо невъзможността на българското правителство да спазва нормите и процедурите за употреба на европейските пари.
А в дълбочина означава много сериозно предупреждение за по-нататъшни наказателни мерки за българската държава, ако тя не предприеме необходимите действия, за да функционира, макар и отчасти, в рамките на европейските институционални норми и процедури.
За съвременната българската държава обаче е много трудно да го направи, подчертава Минчев, тъй като нейният генезис е в криминалния процес на приватизиране на национална собственост през 80-те и 90-те години.
Според анализатора управлението на последните две правителства показва, че политико-икономическата олигархия отказва да "избели" своето ново богатство и да го впише в система на предвидими и прозрачни политически и икономически процедури, с които до голяма степен се характеризират обществените отношения в ЕС.
Именно този продължаващо устойчив криминален характер на българските формално национални институции, а иначе институции за обслужване на посткомунистическата олигархия, води до нарастващ конфликт между България и нормите и процедурите на ЕС.
Той твърди, че конфликтите около програмата САПАРД ще бъдат преодолени извънредно трудно, тъй като тя се администрира от министерството на земеделието, то е под контрола на ПС, а днес ДПС означава само и единствено корупция.