Ц ените на недвижимите имоти в България са все още относително ниски в сравнение с другите страни от Югоизточна и Централна Европа.
Висока е възвръщаемостта от отдаването на имоти под наем - 10.5% на годишна база, според изследване на имотната агенция "Global Property Guide", цитирано от profit.bg.
Изследвани са 10 държави. Столицата на България е на втора позиция по размер на възвръщаемост на наемите и отстъпва на Молдова, където възвръщаемост възлиза на значителните 14.13%.
Непосредствено след страната ни по този показател се нарежда столицата на Словакия Братислава, където възвръщаемостта е в размер на 10.06%.
Средната цена на недвижимите имоти в София според изследването е 1042 евро за кв. м. По-ниска е само столицата на Молдова. Средните цени на имотите в Букурещ са над два пъти по-високи - 2350 евро за кв. м.
Високи остават разходите по транзакции - 24.8 - 26.6%, които нареждат страната ни на едно от водещите места в негативната класация. Зад България е само Русия.
По-ниски са транзакционните разходи дори в Молдова, където на фона на по-ниските цени на недвижими имоти те възлизат на 20.6%.
Като цяло в изследването относно пазара на недвижими имоти се прави извода, че цените на жилищата в балтийските държави остават скъпи, като в столиците им те са съразмерни с цените в скандинавските столици като Копенхаген, Стокхолм и Хелзинки.
Повишението в цените на имотите в балтийските държави се предопределя от ръста на икономиките им от над 8% през последните години, както и от значителното повишение на реалните доходи на населението там.
В Талин, столицата на Естония, например, за двете години до края на 2006 г. цените на недвижимите имоти са се повишили от 1358 евро до 2432 евро за кв. м.
На фона на значителното повишение в цените на недвижимите имоти там наемите са се повишили само с 18% от 9.8 евро на 11.6 евро на кв. м.
В резултат на това доходността от наеми в Талин се е понижила значително от 8.47% в края на 2004 г., до 5.77% в края на миналата година.
Като най-перспективен се определя пазарът на недвижими имоти в Словакия. Това се предопределя от високия ръст на БВП на страната, както и от относително по-ниските цени на недвижимите имоти, в сравнение с балтийските държави.
На следващо място са България, Румъния и Турция. Показателите при трите страни, които определят добри перспективи пред пазарите им на недвижими имоти, са различни.
За България това са ниските цени и високата възвръщаемост на наемите. За Турция - ускореният ръст на икономиката, за Румъния високото равнище на инвестиции и все още високото ниво на възвръщаемост.