"Гр рдиън" пише, че САЩ подготвят таен план за налагане на нов режим в Ирак, информира в прегледа на британската преса Българската редакция на Би Би Си. Според вестника обаче има разногласия в американската администрация за състава на бъдещото иракско правителство. Планът предвижда да бъдат създадени 23 министерства, всяко от които ръководено от американец и четирима иракски съветници, назначавани от американците.
Териториите в Ирак, обявени за "освободени", ще бъдат предавани на временното правителство под контрола на Джей Гарнър - американски генерал в оставка, назначен за ръководител на окупационната власт в Ирак. "Гардиън" пише още, че членовете на това правителство вече са започнали да пристигат в Кувейт. Съставът на правителството е изцяло в американски ръце, преди всичко в ръцете на зам.-министъра на отбраната Пол Уолфовиц, продължава вестникът.
Това обаче не е по вкуса на Гарнър, който официално е начело на временната власт, но е задължен да приеме иракчани, с които не би искал да работи в ролята им на съветници. Най-много спорове предизвиква планираното назначение на Ахмед Чалаби - лидер на опозиционния Иракски национален конгрес, предложен от Уолфовиц. Държавният департамент и ЦРУ обаче се отнасят към него с дълбоко подозрение, обяснява "Гардиън".
"Съюзниците идват, Саддам" е предупреждението от първа страница на "Дейли Телеграф". Вестникът съобщава, че американските сили са водили първа тежка битка с части на Републиканската гвардия, които защитават Багдад, и като резултат американците са установили контрол над стратегически мост на река Ефрат. Този вестник се спира предимно на успехите на британските и американските войски в Ирак, като подробно описва бомбардировките на Багдад, напредването на британски морски пехотинци по посока на Басра и надеждите на местното население за скорошно освобождение.
"Индипендънт" е по-предпазлив в оценките си. Вестникът пише, че войната в Ирак е влязла в решителна нова фаза, след като американски войски са пресекли "червената линия" около Багдад и са влезли в сражение с части на Републиканската гвардия. Също "Индипендънт" пише, че "нова Европа" се дистанцира от войната. Конфликтът в Залива няма подкрепата на избирателите и подкрепата на Вашингтон и Лондон намалява едновременно с растящия брой жертви, отбелязва вестникът.
Някои страни изразиха възмущението си, че са включени в списъка на съюзниците на САЩ. Италианският премиер Берлускони твърди, че италиански бази няма да се използват за преки нападения срещу Ирак. Холандия отхвъли възможността да участва с военен контингент. Правителства, които подкрепиха американската позиция, се натъкват на вътрешнополитически затруднения, продължава "Индипендънт". Испанският премиер Хосе Мария Аснар, който изпрати 9000 войници за участие в хуманитарни операции в Ирак, е подлаган на все по-силен натиск от опозицията. Публикуването на снимки на полски командоси заедно с американски войници предизвика остри критики в Полша. Едва 20% от анкетираните поляци смятат, че техни войски трябва да участват в боевете. Хърватия е включена в "коалицията на желаещите", но президентът Стипе Месич нарече войната "незаконна", защото се води без одобрението на ООН. Чешкият президент Вацлав Клаус каза, че налагането на демокрация със сила създава опасен прецедент, допълва "Индипендънт".
На първата си страница "Таймс" се позовава на проучване на общественото мнение, извършено по поръчка на вестника, според което мнозинството британци и американци смятат, че военните дествия в Ирак се развиват в полза на коалицията. Те обаче са на мнение, че войната ще се проточи месеци. Близо 2/3 от британците вярват, че войната върви добре, а в Америка 85% от анкетираните са на мнение, че нещата се развиват положително. Мнозинството и от двете страни на Атлантика обаче очакват боевете да продължат повече от три месеца. Трима от всеки десет американци предполага, че конфликтът може да се проточи повече от шест месеца.
Цените на акциите падат заради страховете от дълга война в Ирак, пише на първата си страница "Файнаншъл Таймс". Опасенията от икономическите последици от смъртоносния вирус в Азия и мрачните прогнози за развитието на световната икономика допълват картината, отбелязва вестникът.
Британските вестници за войната днес, 1 април 2003 г.
"Гардиън" пише, че САЩ подготвят таен план за налагане на нов режим в Ирак, информира в прегледа на британската преса Българската редакция на Би Би Си. Според вестника обаче има разногласия в американската администрация за състава на бъдещото иракско правителство. Планът предвижда да бъдат създадени 23 министерства, всяко от които ръководено от американец и четирима иракски съветници, назначавани от американците.
1 април 2003, 11:02