Възможно ли е да се предскаже бъдещето
Източник: iStock/GettyImages
27

О ще от дълбока древност хората се опитват да предскажат бъдещето. Каква ще бъде реколтата? Дали тези облаци предвещават дъжд? Какъв ще бъде изходът от предстоящата битка? През вековете подобни въпроси са били задавани многократно. За да дадат отговори, някои се вглеждат в чаените листа, останали на дъното на чашата им, други насочват вниманието си към полета на птиците, а трети хвърлят кости и анализират начина, по който те падат на земята. В наши дни, използваните методи са други. С помощта на математиката и огромно количество данни, учените често успяват да предсказват с точност събития, които все още не са се случили.

Натали Дийн е статистик от университета в Гейнсвил, Флорида. Нейната работа е фокусирана върху изследването на заразни болести. През 2016 г. тя участва в прогнозирането на разпространението на вируса Зика в южните части на САЩ. За целта учените създали компютърен модел, в който били взети предвид голям брой фактори – каква е числеността на населението, колко хора учат или работят, дали и колко често пътуват, какъв е относителният брой на комарите, които са преносители на вируса и т.н. Когато имало дори и минимална промяна в един от тези фактори, учените правели нова прогноза. „Анализирайки различни ситуации, ние имахме възможността да изготвим много точни прогнози. В нашата работа е изключително важно да разполагаме с голямо количество данни, които отразяват реалните условия – това значително увеличава точността на нашите анализи“, отбелязва Дийн.

Том Ди Либерто е климатолог, който като дете обожавал снега. Тази негова страст в голяма степен се е запазила и до днес. Той изготвя сложни климатични модели, с които доказва как глобалното затопляне влияе на нашата планета. „До голяма степен всичко зависи от това какво се случва в атмосферата. Благодарение на някои основни физични уравнения, ние успяваме да предскажем какви промени ще настъпят по отношение на показатели като влажността или температурата“, отбелязва Ди Либерто. Той дава пример с формулата F = ma, където F е силата, m е масата и a е ускорението. С нейна помощ, учените могат да прогнозират каква ще бъде скоростта на вятъра утре или след една седмица.

Но как могат да се правят прогнози в случаите, когато подобни уравнения няма как да бъдат използвани? С подобни въпроси се занимава Емили Кубичек, която работи за компанията „Уолт Дисни“. „Представете си, че пускате на пазара нов сладолед и искате да разберете на кого ще се хареса той. Как ще постигнете това? Първо, предоставяте сладоледа на тестова група и събирате подробни данни за всеки един участник – пол, възраст, образование, етнос, хобита и т.н. Разбира се, те трябва да споделят и кои сладоледи харесват и кои - не“, добавя Кубичек. На базата на събраните данни и на мненията на участниците за новия сладолед, експертите могат да изготвят модел, който да прогнозира кой ще хареса въпросния продукт. „Резултатите могат да покажат, че той ще бъде купуван основно от момичета на възраст между 14 и 17 години, които обичат да спортуват. Това е от голяма важност за производителя, тъй като той вече ще има известна представа как би реализирал възможно най-големи продажби“, добавя Кубичек.

„За да бъде добър даден модел, наличните данни трябва не просто да бъдат много, но и да са качествени“, отбелязва Ди Либерто. Всичко зависи от това каква прогноза трябва да бъде направена. Пример в това отношение е Националната футболна лига (НФЛ е професионалната лига по американски футбол в САЩ). Всяка година, представители на отборите от НФЛ участват в драфт, в който избират нови играчи за техните тимове. За да бъдат привлечени най-подходящите състезатели, те се обръщат за помощ към някои опитни статистици. Един от тях е Майкъл Лопес. „В моята работа трябва да съм изключително прецизен. Обръщам внимание и на най-незначителните факти, като целта ми е да събера колкото се може по-голямо количество данни и да го превърна в едно полезно и кратко обобщение“, обяснява той.

За какво всъщност става въпрос? Представете си, че сте собственик на отбор и се чудите дали да привлечете млад играч, който прави силно впечатление със своите качества. Експерти като Майкъл Лопес могат да изготвят модел, който прогнозира как ще се представи въпросният играч. Анализира се всичко – неговата скорост, съотношението между височината и килограмите му, колко често се контузва, процентът на точните пасове, които прави и т.н. Въпреки голямото количество данни, моделите невинаги са точни. „Грешки се допускат непрекъснато. Колкото и точни да са изчисленията, ако има дори и малка неточност или липса в събраните данни, всичко се обърква. Представете си, че искате да направите торта, но вместо шоколад използвате кал. Каквото и да правите и колкото и да се стараете, когато извадите творението си от фурната, ще имате една димяща купчина кал, а не торта“, добавя Лопес.

Независимо колко подробни са данните, колко добър е изготвеният модел и колко умни са неговите създатели, няма как бъдещето да се предскаже с абсолютна точност. Прогнозите са базирани на вероятността дадено събитие да се случи. По тази причина метеоролозите съобщават, че утре има 70% вероятност да вали или че на Коледа има 20% вероятност да падне сняг. Колкото по-добър и подробен е изготвеният модел, толкова шансът прогнозата да се сбъдне е по-голям. Напредването на технологиите значително улесни работата на учените. Днес, петдневните прогнози за времето са много по-точни от тези за следващия ден, изготвяни през 80-те години на миналия век. Въпреки това, някои събития – като настоящата пандемия от COVID-19, са изключително трудни за прогнозиране, тъй като не са събрани достатъчно данни и има нужда от провеждането на още много изследвания.

Човешкият мозък може да създава структури в 11 измерения

Може ли изкуствен интелект да определи продължителността на живота на човек

Коментари 27
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

27 коментара
 
Пено, разтурям годежа! - Що бе, Нане? - Позирала си гола на една картина! - Лелеее, убивам го! Изобщо не съм му позирала. Рисувал ме…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Снимката е илюстративна

„Най-смъртоносният“ сериен убиец в света „La Bestia“ може да излезе на свобода

Свят Преди 16 минути

Той отговаря на условията за условно освобождаване, въпреки че е осъден за убийството на 190 деца

Google Pixel 8

Смартфоните на Google ще получат 7 години ъпдейти

Технологии Преди 17 минути

Компанията иска да удължи времето за използване на устройствата

Водорасли и стареене: Каква е връзката?

Водорасли и стареене: Каква е връзката?

Любопитно Преди 56 минути

Южноавстралийско водорасло може да забави ефектите на стареенето върху кожата, установи проучване

.

Руски въздушни удари поразиха пристанището в Измаил, има щети и ранени

Свят Преди 1 час

Украинските въоръжени сили заявиха, че са свалили 26 от 38 дрона иранско производство

Костадин Костадинов

Костадинов: Включването на българите в Конституцията на РСМ забива последния пирон в ковчега на българския характер на Македония

България Преди 1 час

"Пред паметта на поколенията, паднали за българщината оттатък Осогово и Огражден, сме отговорни всички ние, всеки посвоему", заяви Костадинов

Математикът проф. Николай Витанов

Проф. Николай Витанов за новата вълна от COVID-19: Спасяването на давещия се е в ръцете на самия давещ се

България Преди 1 час

"Що се отнася до развитието на текущата вълна – тя си се надига, но засега опасност няма. Все пак, внимавайте, спазвайте дистанция и по-възможност - по-далечко от кашлящи", напомня математикът

Николай Денков

Денков: Кабинетът е доста по-стабилен, отколкото вероятно изглежда

България Преди 1 час

Напрежение има и ще има, спорове също, интереси, с които трябва да се сблъскваме ще се опитват да пречат на това, което правим, подчерта премиерът

Отбелязваме Международния ден за пълно премахване на ядрените оръжия

Отбелязваме Международния ден за пълно премахване на ядрените оръжия

Свят Преди 1 час

Резолюцията на Общото събрание на ООН, установяваща деня, призовава за напредък по конвенцията за ядрени оръжия

Почина британският актьор Дейвид Маккалъм

Почина британският актьор Дейвид Маккалъм

Свят Преди 1 час

Роденият в Шотландия актьор почина в Ню Йорк на 25 септември

Гримове от древността: Нови археологически находки в Турция

Гримове от древността: Нови археологически находки в Турция

Любопитно Преди 1 час

Гримове от римската епоха са открити в древния град Айзаной в Западна Турция

Защо хората започнаха да вярват, че птиците не са истински?

Защо хората започнаха да вярват, че птиците не са истински?

Любопитно Преди 1 час

Според теорията Джон Ф. Кенеди бил убит, защото се е противопоставил на плана

<p>&quot;Чувствам, че съм сключила сделка със съвестта си&quot;:&nbsp;Мобилизацията в Русия</p>

Мобилизацията в Русия: "Чувствам, че съм сключила сделка със съвестта си"

Свят Преди 1 час

През 2022 година до 800 хиляди души напуснаха Русия, след като тя нахлу в съседна Украйна

След предварително споразумение: Холивудските сценаристи прекратяват стачката

След предварително споразумение: Холивудските сценаристи прекратяват стачката

Любопитно Преди 1 час

Холивудските писатели стачкуват в спор за заплащането и използването на изкуствения интелект (ИИ) в индустрията

Бъдещето в джоба ни: Как смартфоните променят всекидневието?

Бъдещето в джоба ни: Как смартфоните променят всекидневието?

Любопитно Преди 1 час

Най-новото от света на технологиите при смартфоните

„Отидох в бърлогата на вълка, за да спася внука си“

„Отидох в бърлогата на вълка, за да спася внука си“

Свят Преди 2 часа

Когато дъщерята на Олена Матвиенко била убита при ракетен удар, а внукът й откраднат от руски войници, тя рискувала всичко, за да си го върне

<p>Учени изчислиха срока на годност на Земята</p>

След 250 милиона години Земята ще стане непригодна за живот

Технологии Преди 2 часа

Обичайните температури ще бъдат между 40 и 50 градуса Целзий