М озъкът е като компютърен процесор – има ограничена мощност, или умствени ресурси, които могат да се използват в даден момент.
Малко хора са наясно колко силно е въздействието на психологическите навици – но понякога те са причината да не можем да изпълняваме дадена задача с пълен капацитет.
Вижте нашата класация на 5-те психологически навика, които ни пречат да мислим.
1. Мрачните мисли
Припомнянето на разстройващи и стресиращи събития отново и отново – особено когато това се превърне в навик – кара умът ни да препуска, въвлечен в неприятни мисли и ни разстройва до степен, която сериозно се отразява върху умствените способности. Освен това преповтарянето на неприятни спомени е сериозна заплаха за емоционалното ни и физическо здраве.
2. Неразрешена вина
Всички се чувстваме виновни от време на време.
Когато го правим, обикновено се извиняваме или предприемаме някакво действие, за да разрешим проблема с вината. Въпреки това, ако не предприемем нищо и чувствата за вина се връщат отново - това води до разсейване на ума, което сериозно пречи на неговото функциониране. Опитайте да се освободите от чувствата на вина по-скоро.
3. Безрезултатно оплакване
Повечето хора са склонни да споделят разочарованията си с приятели, след което да обсъдят въпроса с някой, който може да помогне.
Проблемът е, че всеки път, когато разказваме за теглилата си, ние се ядосваме и разочароваме отново. Гневът води до значителна загуба на способност за обработване на информацията. Безрезултатните оплаквания редовно източват умствените ни сили.