8 начина да бъдете по-щастливи през тази година
Източник: iStock

Н якои хора са родени да бъдат по-щастливи от други. Но независимо дали сте от хората, които пеят под душа и танцуват под дъжда, или сте по-мрачни, удовлетворението не е нещо, което ни се случва. Всички ние можем да променим навиците си, за да внесем повече радост в живота си.  

Ето и нашите най-добри съвети за по-щастлива 2025 г.

Приемете приятелството с напредването на възрастта

Приятелството е от полза за хората от всички възрасти, но на по-късен етап от живота то може да се превърне в особено важен източник на щастие. Въпреки че възрастните хора обикновено намаляват социалните си мрежи, за да прекарват времето си приоритетно с тези, които ги познават добре, изследванията показват, че е добре да останем отворени за нови приятелства, тъй като те ни дават малко по-различни ползи от отношенията ни със семейството, които могат да се основават на задължение. Тъй като приятелствата са доброволни, незадължителни взаимоотношения, които могат да започнат или да приключат по всяко време, те обикновено са по-забавни и не толкова напрегнати или напрегнати.

Въпреки че възрастните хора могат да се сблъскат с редица пречки, които могат да затруднят запознанствата с нови хора, в някои отношения би трябвало да ни е по-лесно да създаваме приятелства: личността ни узрява, придобиваме повече социални умения, погледът ни става по-радостен и сме склонни да ставаме по-приветливи. Усилията за поддържане на качествени приятелства с напредването на възрастта си заслужават, тъй като ползите от тях се простират отвъд психологическото благополучие - те подобряват и когнитивните ни функции и физическото ни здраве. Всъщност изследванията показват, че приятелствата са толкова важни, колкото и семейните връзки, за да се предскаже благосъстоянието в зряла и напреднала възраст.

А ако сте от хората, които трудно намират приятели - споделянето на възхитителен момент, като например пълното слънчево затъмнение, което премина през Северна Америка миналата година, е един от начините да се почувствате по-близки с хората около вас, като същевременно ви вдъхне положителни емоции.

Практикувайте „конфекционалност“ (Бъдете щастливи за другите)

Състраданието е добре позната основа на истинското приятелство. Произхождащо от латинската дума за „споделена болка“, това съчувствие ни помага да създаваме силни връзки, когато нашите приятели се нуждаят от помощ. Но има и едно противоположно състояние, което е сравнително непознато и също толкова важно - „конфекционалност“, както пише Дейвид Робсън за BBC.

Означаващо „споделено щастие“, то е подценяван аспект на добрите взаимоотношения и може да бъде също толкова важно, колкото състраданието, за поддържането на приятелството, сочат множество проучвания.

Ентусиазираната подкрепа на добрите новини на приятеля - и задаването на въпроси за тях - е в основата на това да бъдеш добър приятел. Ако реагирате твърде пасивно или активно подценявате успеха на приятеля си, рискувате да развалите отношенията си.

Извършвайте доброволческа дейност

Почти клише е да се каже, че да направиш нещо за някой друг те кара да се чувстваш по-добре, отколкото да се възнаградиш сам, но колкото повече научавате за алтруизма, толкова по-вярно изглежда това. 

Всъщност проучванията са установили, че доброволчеството може да помогне дори при редица състояния като хронична болка и депресия.  В проучване от 2002 г. например се установява, че при доброволци, на които е възложено да помагат на други хора, борещи се с хронична болка, показателите за интензивност на болката са намалели, докато са полагали доброволен труд. Други проучвания показват, че грижите за животни могат да подобрят здравето ни, а грижата за стайни растения може да ни помогне да се развиваме, особено в напреднала възраст.

Някои доставчици на здравни услуги вече дори предписват доброволчеството като особено ефективна форма на „социално предписване“: предписания, които свързват хората с ресурси и дейности в общността. Изпращането на хора на различни курсове по изкуства, групи за колоездене, както и подпомагането на сметките за храна и отопление, все повече се доказват като валидни здравни интервенции, които могат да намалят натиска върху здравните услуги.

Свържете се с предците си

Има и друг начин, по който миналото може да ви помогне в настоящето. Изследванията показват, че общуването с нашите предци може да има дълбоки психологически ползи. Например семейните истории за преодоляване на трудности могат да бъдат укрепващи, когато се предават на новото поколение. 

Сюзън М Мур, почетен професор по психология в Технологичния университет Суинбърн в Мелбърн, е установила, че хората, които знаят повече за историята на своето семейство, имат по-високи нива на удовлетвореност и благополучие. Ангажирането със задачата за проучване на родословното дърво може да доведе до усещане за по-голям контрол върху живота им, наред с по-дълбокото разбиране на мястото ви в света.

То може също така да ви даде утвърждаващо усещане за перспектива и благодарност - знаейки, че днешният ви живот е станал възможен благодарение на борбата и твърдостта на вашите предшественици в името на тези, които идват след тях. 

Напишете списък

Преброяването на благата е стар съвет, но той е в основата на проста, но добре доказана интервенция. Оказва се, че написването на списък с три хубави неща, които са ни се случили, може да ни помогне да подобрим настроението си. Независимо дали става дума за събитие, което променя живота ни, като например полагане на важен изпит или раждане на дете, или за нещо на пръв поглед незначително, като например среща със стар приятел или наслаждаване на красива светлина в ранна вечер по време на разходка - все повече изследвания показват, че това може да подобри благосъстоянието ни.

Очаквайте забавни дейности

Няма нищо по-хубаво от едно живописно пътуване - вятърът в косите ви, няколко мелодии в стереоуредбата, свободата на открития път пред вас. Сега плъховете могат да се насладят на частица от този автомобилен рай, след като изследователи от университета в Ричмънд, Вирджиния, научиха своите космати, извиващи се носове субекти да управляват малки автомобили от перспекс в лабораторията.

Плъховете бързо овладяха това ново умение и скоро се качиха в колите с ентусиазъм, подготвяйки се за следващото си пътуване. В крайна сметка изследователите забелязали, че някои плъхове правят възбудени скокове, сякаш се наслаждават на очакването на удоволствието.

Това довело до съвсем нови възможности за изследване. Възможно ли е очакването на забавлението да е толкова полезно, колкото и самата дейност? В друг експеримент учените обучават някои плъхове да чакат награди, докато други ги получават веднага. По-късно те оценяват оптимизма на плъховете и установяват, че тези, които са били обучени да чакат награди, са по-оптимистични.

Изследователите изказват предположение, че това би могло да се приложи и при хората - чрез рутинно очакване на приятни дейности или събития бихме могли да препрограмираме мозъка си да бъде по-оптимистичен.  

Не правете нищо

Ако сте стигнали дотук в списъка, този въпрос може да ви изненада. Но изследванията сочат, че прекаленото притеснение за щастието всъщност може да попречи на усещането за него.

Експериментите, при които хората са били подтиквани да желаят по-голямо щастие - може би като са чели за това колко щастливи могат да бъдат - преди да гледат филм с приповдигнато настроение, завършват с по-голямо разочарование, отколкото с възторг. Теорията е, че като повишават очакванията си, четенето и тревогите за важността на щастието всъщност могат да накарат хората да се почувстват обезверени. 

Възможно е да сте преживели това по време на голямо събитие или парти, което сте очаквали с нетърпение, но не е оправдало очакванията ви. 

Ирис Мос, психолог от Калифорнийския университет в Бъркли, също така е доказала, че желанието и преследването на щастието може да засили чувството за самота и откъснатост. Тя препоръчва да се възприеме по-стойностна нагласа и да се приемат по-добре възходите и паденията в живота.

Не пийте твърде много кофеин

През студените и мрачни зимни дни чаша кафе може да даде на мозъка и тялото ви така необходимия тласък. Консумацията на кофеин може да ни накара да се чувстваме бодри, тъй като той бързо се абсорбира в кръвния поток, където изпреварва аденозина - химикал, който ни кара да се чувстваме уморени. 

Изследванията показват, че има много ползи за здравето, свързани с консумацията на кофеин, включително намален риск от няколко форми на рак, сърдечни заболявания и диабет тип 2, както и подобрена физическа работоспособност и защита от депресия. 

Но времето е от ключово значение, когато става въпрос за кофеин, тъй като той може да подейства за известно време и да отмине за дълго време. Учените препоръчват последната доза кофеин да се приема осем часа и 48 минути преди лягане. Също така не трябва да консумираме твърде много кофеин - не повече от 400 mg или около две до три чаши кафе, в зависимост от силата - за да избегнем нарушения в съня, главоболие, гадене и тревожност.

Каква е рецептата за щастие за всяка зодия

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

България Преди 12 минути

Като причина за недоволството на хората се посочва бездействието на органите на реда

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 26 минути

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 1 час

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 2 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 2 часа

Това е едно от най-значимите събития в българската история

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 2 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

България Преди 2 часа

Инцидентът е записан от охранителна камера

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 2 часа

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 3 часа

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас

Снимката е архивна!

Руска атака с дрон срещу Одеса, има загинали

Свят Преди 3 часа

Нанесени са и редица материални щети

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

България Преди 3 часа

По повод Деня на труда президентът отправи поздравление към българските граждани

Имен ден днес празнуват...

Имен ден днес празнуват...

Любопитно Преди 3 часа

На 1 май почитаме паметта на свети пророк Йеремия и на преподобномъченик Акакий Серски

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Любопитно Преди 4 часа

През изминалите 25 години гласът ѝ е безспорно един от най-известните в българското радио

<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 4 часа

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Свят Преди 4 часа

След месеци на политически обрати, Вашингтон и Киев най-накрая постигнаха съгласие по стратегическото споразумение

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

България Преди 5 часа

През останалите - 2 май, 3 май и 5 май са работни дни за зоните за почасово платено паркиране