Още вчера съм подписала заповедта за нова проверка в Специализираната болница за активно лечение по онкология, там влиза и Агенцията за държавна финансова инспекция, заяви днес здравният министър д-р Таня Андреева.
Тя съобщи, че няма промяна в позицията й по отношение на доцент Петранка Троянова, която беше назначена за член на борда на болницата и заради която днес за трети пореден ден работещите в лечебното заведение излизат на протест.
"В този момент доц. Троянова би била много полезна, защото тя има опит и знае какво да иска и какво да гледа. Тя не е директор на болницата и няма правомощия като такъв. Мисля, че този случай доста се позасили. В крайна сметка в болницата директорът взима дадено решение каквото и бордът да се опитва да наложи, ако директорът не е съгласен то не може да бъде изпълнено", заяви здравният министър. Тя съобщи, че вече е обявен конкурс за нов директор на болницата.
Здравният министър се срещна днес със Златко Желев, бащата на Теодор Желев, който на 7 май припадна в столично училище и по-късно почина в Окръжна болница. След срещата тя съобщи, че ще се направи повторна проверка на случилото се на 7 май. Повторната проверка се налага, тъй като не са описани подробно в проверката на ИА "Медицински одит" всички обстоятелствата, за които днес ме информира бащата на Теди. Не проявявам съмнение към работата на проверяващите от "Медицински одит", но за да мога да изляза и да кажа има или няма грешка в този случай, трябва да съм сигурна, че всичко е направено по правилата", обясни здравният министър.
Андреева обеща, че най-късно наесен ще бъдат внесени поправки в законодателството, които да върнат лекарите в училище.
Бащата на момчето съобщи, че съдебно-медицинската експертиза по случая се очаква да е готова около 15 юли. "В събраните до момента доказателства има данни, които лично мен много ме смущават и аз ги споделих с министъра. Сигналът е предаден в "Спешна помощ", след което е предаден на диспечер и едва тогава на "Бърза помощ". През цялото това време са се загубили около 10 минути в лутане. От "Бърза помощ" съобщиха, че линейката е била напълно оборудвана, а лекарката, пътувала в нея, при разпита признава, че е липсвал дефибрилатор. Тя е написала, че нещата са били обратими и е имало шанс синът ми днес да е жив. Затова помолих министър Андреева, ако има възможност, да се направи повторна проверка", съобщи бащата на Теди.
Още в първите ми дни като министър казах, че има три основни приоритета, по които веднага започва да работи Министерството на здравеопазването и те най-вероятно до края на годината ще се случат. Това са нова политика по отношение на спешната помощ, на общинските лечебни заведения, особено в малките населени места. Третият ни приоритет е свързан със създаването на по-облекчени условия за специализиране и започване на работа на младите лекари, напомни днес д-р Андреева. Тя обеща да се разграничи ясно в нормативната уредба кое е спешно и кое неотложно състояние.
"Аз наследих един изтекъл срок за функциониране информационната система в спешната помощ. Вече сме предприели стъпки това да бъде коригирано", каза още министър Андреев. Според нея е много важно всички линейки да бъдат оборудвани за реанимиране на пациенти.
"112 може да бъде използван за всякакви други случаи, но не и при спешност. Моето лично мнение е, че при спешни случаи изобщо не трябва да има 112. Аз заставам зад това при спешни случаи да се звъни директно в спешните центрове, защото всяка минута е важна", коментира здравният министър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!