Докато съдебната система е в безпрецедентна криза, официално призната дори от правосъдния министър Маргарита Попова, един от главните участници в скандала - Висшият съдебен съвет, представи на вниманието на парламента годишен доклад за дейността си през 2010 г.
Като всеки един уважаващ себе си доклад на голяма държавна институция той не казва почти нищо, но за сметка на това - с много думи.
Все пак някъде измежду многото празни думи имаше и тънки, и не толкова тънки намеци и предложения.
Например това ВСС да има права над предходния остатък от бюджета.
Опитът от предходни години говори, че в повечето случи висшите магистрати избират да го оползотворят като бонуси и поощрения.
В края на 2009 г. дори имаше доста шумен скандал между ВСС и министър Дянков по тази тема.
Не че бонусите трябва автоматично да се категоризират като нещо лошо, но на фона на тоталната липса на доверие в системата и недобрата й ефективност звучи съвсем нахално.
Още по-нахален е съвсем не толкова тънкият намек, че сроковете за предявяване на искове по закона за отговорността на държавата трябва да се съкратят, защото бюджетът за съдебната власт страдал от лихвите, които се трупат по тях.
Вместо да се вземат мерки за ограничаването на грешките, които ощетяват гражданите, висшите магистрати смятат, че е по-добре да се ограничи възможността на гражданите да предявяват искове...
Хубавото от грозната история е, че страстите около скандала с ВСС влязоха и в парламента, макар че засега активна страна е само опозицията.
Остри реплики се чуха от синия лидер Иван Костов, който заяви, че именно съдебната система е причината България да не влезе в Шенген.
Левицата пък в лицето на Янаки Стоилов зададе въпроса защо някои от магистратите, които най-често са нарушавали предвидените срокове за разглеждане на делата, са се развивали най-бързо в кариерата си. Това обаче не го пишеше в отчета.
Членовете на ВСС явно нямат никакво намерение да подадат оставки, въпреки че съветът е напълно компрометиран.
Депутатите обаче имат властта да ги освободят и без тяхно желание. За това все пак е нужно участието на управляващото мнозинство, но то мълчи.
Вероятно защото някой на най-високия етаж още не е решил какво мислят "народните" представители на ГЕРБ по въпроса.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!