Комари, заразени със западнонилска треска, убиха трима души в Гърция в рамките на три дни, съобщава вестник "Република".
В болниците в северната част на страната са настанени за лечение още десетки пациенти, които чакат диагноза. Смъртността при заболяването е 40%.
Българските лекари вземат проби от болни в инфекциозните отделения у нас, за да изолират вируса и да се запознаят с болестта.
Мерките са взети, защото в България болни от западнонилска треска
никога не са били регистрирани
и нашите доктори трудно ще разпознаят вируса, а той много бързо засяга мозъчната обвивка и се стига до менингит.
Епидемия от западнонилска треска се е разразила в Румъния преди около 10 години.
Над 1000 души са починали от заболяването в САЩ за последните 10 години.
Комарите са най-многобройни при топло и влажно време, а във влажна среда са активни денонощно.
Насекомите могат да се размножават навсякъде, където има сладководни водоеми. Обилните валежи и високите температури създават допълнително добри условия за тяхното размножаване.
Опасни са само женските комари,
които хапят не за да се хранят, а за да осигурят от кръвта на ухапания необходимите вещества за снасяне на яйцата си.
Ориентацията на комарите се осъществява не по светлината, а по топлината, която излъчват техните гостоприемници. Осезателните им органи са много чувствителни и имат способността да засекат топлинни промени от няколко хилядни от градуса.
Така и в най-тъмната среда те могат да намерят гостоприемник, от когото да смучат кръв.
Тъй като са кръвосмучещи насекоми, комарите създават опасност от пренасянето на различни зарази.
Най-опасни са маларийните комари, които пренасят причинителя на маларията (Plasmodium malariae), но в нашата страна регистрираните случаи на това заболяване са единични и обикновено са "внесени" от страни с разпространение на болестта.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!