Партиите, които са извън Народното събрание (НС), няма да получават държавни субсидии.
Това гласят приети на второ четене от правната комисия в НС изменения в Закона за политическите партии.
Предстои гледането на промените в пленарна зала.
Проектът, който е внесен от "Атака", предвижда да се спрат държавните субсидии на партиите извън парламента, както и да им се отнемат общинските и държавни сгради, които ползват за централи.
Доскоро от БСП твърдяха неофициално, че ще се опитат да ревизират или да “смалят обсега” на предложението, пише Mediapool.bg.
След приемането му от правната комисията обаче това очевидно няма как да се случи.
Днес асоциация "Прозрачност без граници" разпространи позиция, в която се казва, че категорично не приема начина, по който без дискусии и обществено обсъждане 42-то Народно събрание е на път да лиши извънпарламентарните партии с електорална подкрепа от държавна субсидия чрез отпадането на чл. 26 от Закона за политическите партии.
Това се казва в писмо на организацията, изпратено до председателството на 42-то НС и председателите на парламентарни групи.
Също толкова тревожно е и предложението за лишаване от правото да ползват възмездно помещения, държавна и общинска собственост.
Подобна крачка е неприемлива, защото засяга пряко основния принцип на всяка демокрация за политически плурализъм и равнопоставеност между политическите субекти.
Асоциация "Прозрачност без граници" винаги е поддържала позицията, че държавната субсидия е един от елементите, които най-пълно осигуряват възможност за прозрачност и контрол върху политическата дейност.
Подобно решение допълнително ще взриви възможността за максимално широко представителство на всички граждани чрез политически партии и ще върне системата на финансиране на политическия живот в зависимост от неясни корпоративни и олигархични интереси.
За Асоциация "Прозрачност без граници" остават неясни мотивите в подкрепа на подобно решение.
В тежка финансово-икономическа ситуация почтеното политическо действие би било намаляване размера на държавната субсидия, а не изключването на извънпарламентарните партии.
Настояваме промените в законодателството за политическата дейност да се извършват при отчитане позициите и мнението на максимално широк кръг експерти и при ясен анализ на въздействието на всички фактори – забрана за финансиране от анонимни източници и юридически лица, ограничена възможност за финансиране от физически лица поради нисък социално-икономически статус и други компоненти, заключават от "Прозрачност без граници".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!