Събрани са 83 884 заявления за гласуване в чужбина за парламентарните избори на 12 май, съобщи говорителят на Министерство на външните работи Димитър Япраков.
72 526 от заявленията са подадени на хартия в дипломатическите представителства на България. 11 358 са постъпили по електронен път.
На база на това прогнозно можем да кажем, че ще бъдат открити 227 избирателни секции в чужбина, в 56 държави.
В 39 от тези държави ще има секции в дипломатически представителства на България. В останалите 17 са събрани над 100 заявления за секции извън дипломатическите и консулските представителства.
На предишните парламентарни избори през 2009 г. българите в чужбина гласуваха в 262 секции в 58 държави, а на изборите през 2005 г. секциите в чужбина са били 344.
През 2009 г. най-много секции зад граница имаше в Турция - 123.
63 667 заявления за гласуване са подадени в Турция. Прогнозният брой секции там е 86, посочи говорителят на МВнР.
В САЩ прогнозата е за 11 секционни избирателни комисии, получени са 1913 заявления, а за Великобритания прогнозата е за 12 секционни избирателни комисии, като е възможно две да са в Лондон, където са подадени 3548 заявления, каза Япраков.
Има достатъчен брой заявления за отваряне на секции за гласуване в Германия. Ще бъдат отворени секции в Хамбург, където са подадени 193 заявления и Магдебург, където са подадени 151 заявления.
В други две консулства не е получен изискуемият минимален брой заявления. В Дюселдорф има 95 електронно подадени заявления и нямаме разрешения от германските власти, каза Япраков.
В Испания са подадени 3623 заявления, прогнозата е за 24 секции. В Италия секции ще има в Милано, Неапол и Рим.
В Афганистан ще има две секции - в Кабул и Кандахар.
В Македония избирателни секции ще има в Скопие и Битоля, подадените заявления са 71.
Бразилия, Бахрейн, Естония, Куба, Непал, Литва, Пакистан и Тайланд не са разрешили да бъдат отворени избирателни секции, защото няма достатъчно подадени заявления или няма дипломатически или консулски представителства на България там.
В други държави като Беларус, Индонезия, Сингапур, Индия, Иран, Казахстан, Либия, Оман, Черна Гора и Узбекистан има разрешения, но няма достатъчно събрани заявления, уточни Япраков.
Предстои да се направят списъци по населени места и адреси за местата за гласуване в чужбина, каза Димитър Япраков. Списъците ще бъдат качат на сайтовете на консулствата и посолствата, включително и на сайта на Министерство на външните работи, за да могат гражданите да се информират.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!