С толичният общински съвет (СОС) отхвърли предложението за провеждане на референдум за прекратяване на концесията на "Софийска вода".
Искането за допитване сред столичани бе подкрепено от 11 общински съветници, 38 от общо 49 съветници в залата гласуваха против.
По време на дебатите столичният кмет Йорданка Фандъкова отбеляза, че едва ли има кмет, който да не иска в неговия мандат да бъде проведен поне един референдум.
Важно е обаче да помислим и да се спрем какъв трябва да бъде въпросът и темата на референдума, така че отговорът му да доведе до незабавно изпълнение, подчерта кметът.
Според нея повечето общински съветници са наясно с негативните последици за Столичната община от развалянето на договора. Няма яснота как и кога договорът ще бъде прекратен, но със сигурност това не може да стане веднага, коментира Фандъкова.
Тя посочи, че задължението на Столичния общински съвет е да контролира и да възлага задачи по отношение на контрола, санкциите и прекратяването на договора, ако има такова основание. В последните години работим активно за подобряването на контрола по изпълнението на договора, изтъкна кметът. Тя припомни, че в последните години СОС е свършил много работа по отношение на "Софийска вода", включително и това концесионният договор да стане публичен, което е отнело около година.
Преди седмици постигнахме и това концесионерът да заяви публично, че ще участва в ревизирането на договора, който е изключително изгоден за него, подчерта Фандъкова. През годините изискахме няколко проверки, които и в момента са в ход, допълни кметът. Тя подчерта, че се е срещнала с граждани и е благодарна, че те са участвали в заседанията на комисиите за обсъждането на референдума.
Ако концесията на "Софийска вода" бъде прекратена по вина на Столичната община, водната услуга ще се влоши, а столичани ще трябва да платят огромни неустойки,
заяви Валя Чилова, съветник от ГЕРБ, при обсъждането на въпроса за свикване на референдум за прекратяване на концесията на "Софийска вода" АД.
Според Чилова всеки столичанин би се съгласил концесията да бъде прекратена, защото тя е неизгодна за града от момента на сключването й през 1999 г. Въпросът е обаче какво ще се случи след развалянето на концесията. Чилова отбеляза, че по закон сегашният концесионер ще трябва да работи, докато не се намери нов концесионер. В този период, около две-три години, водните услуги, които предоставя дружеството ще бъдат влошени, смятат от ГЕРБ.
По думите й от основно значение са неустойките, които общината ще трябва да плати. Стойността на заемите, задълженията към трети лица на дружеството са между 200 и 300 млн.евро. Когато се стигне до съд обаче, концесионерът не би се задоволил с този минимум, смята Валя Чилова. Според нея неустойките могат да стигнат дори милиард.
Чилова посочи, че никъде в Европа няма случаи на подобни договори, прекратени по вина на държавата без правно основание. Единствените държави, в които има такива практики, са Аржентина и Танзания. Не бих искала да се нареждаме до тези държави, коментира общинският съветник от ГЕРБ.
Според нея прекратяването на договора по вина на общината е най-изгодното нещо, което Столичната община може да направи в интерес на концесионера "Веолия вода", която при прекратяване на договора ще може да продаде бизнеса с огромна печалба. Според общинския съветник от ВМРО Ангел Джамбазки в момента "Софийска вода" изплаща само лихвите по договорите си заеми.
Когато концесионният договор приключи и концесионерът се оттегли през 2025 г., останалите средства ще се дължат от софиянци, тъй като Столичната община е гарант до договора. Какво ще стане тогава, става въпрос за милиони левове, попита Джамбазки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!