Б ългария е държава, която провежда дълбоки реформи в ключови сектори. Най-важното е, че страната демонстрира своята воля за промяна, един процес, свързан с много усилия.
Това заяви германският канцлер Ангела Меркел по време на Форум на германския семеен бизнес, на който участва и президентът Росен Плевнелиев.
Меркел бе категорична, че усилията на българските институции са "забелязани" и Европа трябва да ги подкрепи.
"Вече видяхме положителния ефект от този тип реформи в Испания, Португалия и Ирландия. Затова правим всичко възможно да насърчим и подкрепим България по този път.
Без реформи не могат да бъдат създавани работни места и няма икономически растеж.
Работим прекрасно с България и смятаме, че сега е правилният момент да задълбочим още повече нашето сътрудничество", заяви още канцлерът Меркел.
На свой ред президентът Росен Плевнелиев коментира, че регионът на Югоизточна Европа днес има значителни шансове да разгърне и реализира големия си потенциал.
"Всички страни на Балканите се стремят към икономическо и демократично развитие и са обединени от идеята, че европейската перспектива няма алтернатива", заяви още държавният глава. Той призова за неотслабващ ангажимент на ЕС към европейската интеграция в Югоизточна Европа, "защото е от решаващо значение за стабилността в региона.
"Важно е Европа своевременно да припознае и надгради потенциала на региона.
Моето послание към вас е: използвайте този потенциал", подчерта Плевнелиев.
По думите му увеличаването на германските инвестиции на Балканите е от стратегическо значение както за държавите в региона, така и за стабилността в Европа.
"Търговският обмен между България и Германия за последните десет години се е увеличил седем пъти. Бизнесът се възползва и печели от новооткрития потенциал, както и от многообразието на нашите региони", заяви държавният глава.
Плевнелиев съобщи, че в скоро време се очакват в България да пристигнат няколко германски бизнес делегации.
Президентът призова да не се допуска нов опит за разделяне и изграждане на стени между държавите на Балканите, които отново да бъдат поставени в центъра на геополитически интереси.
"Нашето опасение е, че политиката на "велики сили" създава опасност от незачитане волята на народите.
Това може да доведе до нови състояния на нестабилност. Историята ни учи, че Европа най-лесно се дестабилизира през Балканите. Затова Европейският съюз вече не би трябвало да гледа на Югоизточна Европа като на периферия, а като център на европейската политика", подчерта президентът.
Държавният глава беше категоричен, че влошаването на средата за сигурност в Европа, вследствие на кризите в Украйна и Близкия Изток и свързаните с тях увеличени миграционни потоци, изискват общ подход и обединяване на усилията на европейските държави.
"Единствено заедно ще постигнем сериозен напредък. Прогресът означава качество и устойчивост, основани на общите ни ценности", подчерта още в изказването си президентът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!