Берлин опроверга българския коментар за Шенген и потвърди, че не е променил позицията си спрямо българското членство, съобщават от българската редакция на "Дойче веле", като се позовават на писмо на германското вътрешно министерство.
Информацията за писмото е публикувана на сайта на "Дойче веле" под заглавие "Берлин опровергава думите на Цветанов".
Берлин продължава да застъпва позицията, че България ще влезе в Шенген, когато изпълни не само техническите условия, но и постигне значителен напредък в борбата срещу корупцията и организираната престъпност, както и при реформата в правосъдието, ставало ясно от писмото на германското вътрешно министерство в отговор на въпрос на "Дойче веле".
Мерило за искания напредък ще бъде мониторинговият доклад на Европейската комисия през юли,
заявил в телефонен разговор един от говорителите на министерството.
Цитира се писмото на германското външно министерство: "Влизането в Шенгенското пространство и премахването на контрола по вътрешните граници е огромна крачка със значителни последствия. Затова не става дума само за изпълнение на Шенгенските критерии като технически процес, но и за отстраняване на слабите места в областта на правосъдието, както и постигане на напредък в борбата срещу корупцията и организираната престъпност.
Като се има предвид влиянието им върху администрацията по границите и Шенгенската информационна система, това може да доведе до тежки последици за вътрешната сигурност на ЕС. Така че тези слабости са повод за опасения и предизвикват скептицизъм по отношение на прекалено бързото присъединяване към Шенген".
В този смисъл промяна в германската позиция след срещатата на вътрешните министри от ЕС от края на миналата седмица няма, коментира "Дойче веле".
"Условието за реформа в правосъдието и ефективна борба срещу корупцията остава", потвърдил и говорители на германското вътрешно министерство в телефонен разговор.
По време на срещата на вътрешните министри от ЕС
Германия е предложила изработване на механизъм за поетапно присъединяване
към Шенгенската зона.
Според добре осведомени източници в Брюксел Берлин признава, че осъществяването на тази идея няма да е технически лесно, но пък подчертава, че промените в механизма на прием в Шенген се налагат от политическа гледна точка.
Германия е била подкрепена от Франция, Швеция и Австрия.
Според източници от Брюксел Германия е направила това предложение в рамките на дебати по въпроса колко трудно би било изключването на дадена държава от Шенгенското пространство, ако тя нарушава правилата му.
В този смисъл, ако исканите промени за членство, включително поетапният прием, засегнат България, то въпросът е дали това ще улесни приема на страната. Или пък ще се стигне до нов мониторингов процес - този път за Шенген?
Остава утехата, че по време на заседанието на европейските вътрешни министри от миналия петък Полша, Чехия и Словакия са заявили, че за България и Румъния трябва да важат същите критерии за членство в Шенгенската зона, които са важали и досега. Да не забравяме, че решението за разширяване на зоната се взема единодушно от всички страни, членуващи в нея, посочва "Дойче веле".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!