През май готовите да гласуват за нова партия са два пъти по-малко, отколкото през април - 15 на сто към 31%.
Това показват данни на НЦИОМ от национално представително проучване, направено между 23 и 30 май сред 1000 души.
Това е и най-ниският регистриран от НЦИОМ дял на заявяващи, че биха подкрепили нова политическа сила от март 2011 г. досега.
Изглежда, че поне засега интересът към новите политически проекти намалява или в някаква степен вече е задоволен, коментират социолозите.
Данните показват, че за нова политическа формация биха гласували главно хора в активна трудова възраст, високообразовани жители на столицата и на областните градове.
Към нова партия се ориентират по-често избирателите, които определят своите политически възгледи като центристки.
Делът на готовите да подкрепят нова партия към момента е два пъти по-висок сред избирателите с десноцентристки възгледи, отколкото сред тези с левоцентристка ориентация.
Новите партии засега не успяват да привлекат интереса на политически апатичните българи - само 18% от негласуващите биха подкрепили нова формация.
По традиция българските политици смятат за по-лесно и ефективно да "изтеглят" политически активни избиратели от опонентите си, вместо да включват в политическия живот хората, които трайно отказват да участват в него, коментират социолозите.
Според изследването една трета от готовите да подкрепят бъдещата партия на Меглена Кунева определят политическите си възгледи като центристки.
Равни дялове от по 13% от симпатизиращите на новата формация се самоопределят като десни и леви.
За "България на гражданите" на Меглена Кунева биха гласували предимно хора на възраст между 40 и 50 години, високообразовани и заможни. Според НЦИОМ подобен профил я поставя в нишата на избирателите на НДСВ от 2001 и 2005 г. и в тази на избирателите на ГЕРБ от 2009 г.
За последните десет години в политиката Меглена Кунева запазва рейтинг на одобрение, по-висок от неодобрението към работата й, припомнят социолозите.
Те смятат, че положителният й публичен образ, както и резултатите от президентските избори през 2011 г. допринасят за спечелване на симпатии към проекта "България на гражданите".
От НЦИОМ отбелязват, че няма социологическа агенция или политически анализатор, които да поставят под съмнение лидерството на ГЕРБ като политическа сила в България.
Над две трети от българите не са убедени в необходимостта ГЕРБ да си партнира с която и да е друга политическа формация
Макар и с невисоки дялове, като най-подходящите политически партньори на ГЕРБ са посочени "България на гражданите" и СДС - по 9%.
Пет процента от анкетираните допускат, че е възможно бъдещо политическо партньорство между ГЕРБ и БСП. Една четвърт посочват, че ДПС е най-добрият избор за политически партньор на БСП.
Всеки десети участник в проучването е на мнение, че новата партия на Меглена Кунева също е възможен партньор на БСП.
Според симпатизантите на БСП обаче, най-подходящ партньор за тях би била партията на Меглена Кунева, а не ДПС.
Данните показват, че "България на гражданите" се възприема като еднакво възможен партньор както в лява, така и в дясна конфигурация.
Самите симпатизанти на новата партия "България на гражданите" също гледат на БСП и на ГЕРБ в равна степен като на възможни партньори.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!