Средната оценка на общественото мнение за работата на кабинета е 3,34 по шестобалната система.
Това показва национално представително проучване, направено сред 1020 души между 28 май и 3 юни.
След първите сто дни оценката на правителството е била 4,13, според данни на агенцията.
"Алфа рисърч" отчита намаляване на позитивните оценки за работата на правителството със 7%.
В резултат неодобрението към дейността на кабинета за първи път започва да доминира над одобрението - 33% към 26%.
"Ножицата" от 7% е доста скромна в сравнение например с правителството на Сергей Станишев, коментира Боряна Димитрова от "Алфа рисърч".
Най-сериозният спад за миналия кабинет е регистриран само четири месеца след формирането му - декември 2006 г., а "ножицата" е била 20%.
При кабинета на Симеон Сакскобургготски спадът в доверието е регистриран през януари 2002 - шест месеца след началото на мандата му и недоверието е било с 8% по-голямо от положителните оценки.
Доверието към премиера Бойко Борисов също намалява с 11%, но доверието към него, което е 40%, продължава да е значително по-високо от недоверието - 25%.
Факторите, които оказват най-силно влияние върху тези негативни тенденции, са няколко, коментира Димитрова. Според 53% от участниците в проучването има
усещане за непоследователност, хаос и несъгласуваност в действията
на управляващите и на ключови държавни институции. Прекомерна самонадеяност в намеренията на управляващите виждат 54%, а липса на достатъчно административен ресурс и на професионално подготвени кадри отчитат 73%.
Бойко Борисов обаче остава партийният лидер с най-високо обществено одобрение.
Социолозите забелязват силна ерозия на доверието към лидера на БСП Сергей Станишев, който е и единственият с по-ниско доверие, отколкото самата му партия - 10% срещу около 12% подкрепа за БСП.
При Иван Костов и Мартин Димитров има лека позитивна тенденция. Има спад и при доверието към президента Георги Първанов - от 44 на 34% от февруари насам.
Електоралният потенциал на ГЕРБ спада с 9% в последните четири месеца. Въпреки това партията продължава да е лидер в предпочитанията и за момента няма приемлива алтернатива, към която неудовлетворените от управлението да пренасочат доверието си, отбеляза Геновева Петрова от "Алфа рисърч".
При евентуален вот в момента на ГЕРБ би му било още по-трудно да състави свое правителство, коментира Петрова.
От "Алфа рисърч" констатират свиване на електоралната подкрепа за "Атака", която в момента е 2,3%, а през август м.г. е била 6%.
Синята коалиция запазва електоралното си влияние и дори успява леко да подобри позициите си - 4,3%. Сините печелят симпатиите на част от оттеглилите се от ГЕРБ избиратели. ДПС има своя твърд електорат - 5,1%. Като
най-успешен министър в сегашното правителство се откроява Цветан Цветанов,
който има рейтинг от 48,2% и ръст с 12% през последните 12 месеца, констатират социолозите.
Утвърждават позициите си и Росен Плевнелиев, който е на второ място, Николай Младенов, Вежди Рашидов, Мирослав Найденов.
Най-много критики събират министрите на здравеопазването Анна-Мария Борисов, Тотю Младенов и Нона Караджова, както и Сергей Игнатов. Икономизация на общественото мнение и
пречупване на всички оценки и планове през призмата на икономическата криза
отчитат от "Алфа рисърч". Въпреки че акциите на МВР имат 68% одобрение, те са надминати от две събития с чисто икономически характер, мотивира тезата за икономизация Димитрова.
77% одобряват това, че ДДС не беше увеличен, а 73% - намерението за съкращаване на разходите на държавната администрация. Това са събитията, които предизвикват позитивни обществени реакции.
Сред събитията с негативен отзвук в общественото мнение са намаляване на средствата за издръжка на образователни и културни институции (56%), проблемите с издаването на новите документи за самоличност (53%) и отмяната на пълната забрана на пушене на обществени места, която трябваше да влезе от юни тази година (41%).
Има нагласа за пренасочване на вниманието от акциите сами по себе си към връзката между предприеманите от управляващите действия в отделните сфери и сумарния ефект от тях, коментира Боряна Димитрова.
При трудната икономическа ситуация в страната акциите на МВР в този им вид са достигнали тавана в генерирането на подкрепа за управляващите, а фокусът на внимание започва да се насочва към това какво се прави за промяна на наследените порочни механизми на управление, обясни Димитрова. Според данните
в момента мнението за акциите на МВР е поляризирано
- 46% смятат, че акциите имат реален ефект, докато 45% са на мнение, че са по-скоро пропагандни.
На въпрос за изнесената официално информация, че почти половината от парите на държавните предприятия са в банка с нисък пазарен дял, близка до депутат от ДПС, 42% от анкетираните отговарят, че това е симптом за формиране на нови облагодетелствани от властта кръгове, докато за 31% това е случайност.
В икономически план в общественото мнение продължават да доминират две основни нагласи - песимизъм относно скорошното възстановяване и излизане на страната от кризата и страх от влошаване на личното финансово положение.
Според изследването има стремеж към ограничаване на потреблението във всички измерения - 63% ограничават всекидневните си разходи, 28% - по-големи покупки и пътувания.
10% се опитват да спестяват всеки свободен лев, а само 2% - да инвестират. Всеки втори смята, че материалното му положение се влошава.
8% са на мнение, че до края на годината България ще излезе от кризата, а 24% очакват това да стане догодина.
62% обаче смятат, че не е ясно кога ще излезем от кризата. Социолозите отчитат, че сред заетите в страната има, макар и слаб, ръст на позитивните очаквания за развитието на фирмата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!