ДАНС разследва търгове за лекарства в болниците за изминали години, съобщи министърът на здравеопазването Божидар Нанев.
Министерството е подало в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) сигнали за картелни споразумения от 2006 г. насам, добави той. ДАНС проверява и търговете, организирани от здравното ведомство.
По-рано днес премиерът Бойко Борисов обяви, че операция "Наглите" ще се пренесе върху фирмите, които купуват и продават медикаменти.
"През следващите дни ще видите какви операции ще има и в този бранш... Това правителство е без алтернатива и трябва да му помагаме", заяви той пред журналисти в Пловдив.
След среща с колегата си Нанев финансовият министър Симеон Дянков заяви, че премиерът им е дал задача да представят допълнителни идеи как в още по-кратки срокове
да се спрат "течовете" в здравеопазването
за да има по-голям финансов ресурс в системата. Според Дянков особено внимание трябва да се обърне на търговете за лекарства в болниците.
Двамата министри са обсъдили какви механизми да бъдат създадени, за да се регулира изразходването на средствата и да се създадат ясни критерии за тяхното разпределяне.
Те ще ги докладват на премиера, след като той се върне от Пловдив.
В днешната среща участва и председателят на Комисията по позитивния лекарствен списък (КПЛС) доц. Васил Димитров, който коментира решението да се намали процентът на реинбурсация (покриване на разходите за лекарства, бел.ред.) за глаукома, болестта на Паркинсон и остеопороза.
По думите му то не е окончателно, може да бъде обжалвано пред Комисията по прозрачност и ако тя го отмени, отново да се преразгледа.
До края на седмицата се очакват предложения от страна пациентските организации по този въпрос.
Тези дни страдащите от трите болести бяха изненадани с решението, че
от март трябва да доплащат за лечението си
Реинбурсацията на допълващото лечение за болестта на Паркинсон пада от 100 на 25%. От 50 на 25 на сто се намалява плащането за лечението на остеопороза, наполовина по-малко ще се плаща и за лечението на глаукома.
"Разходът, който Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) може да си позволи за месец, е 26 млн. лв. За януари тя вече е в преразход със 7 млн. лв.", съобщи зам.-директорът на касата Албена Златарева.
Тя обясни, че това е наложило спешен анализ на харчовете.
По думите й намаленият процент на реинбурсация на лекарствата е единственият начин за намаляване на разходите. В противен случай до средата на годината НЗОК ще остане без бюджет.
Болните от остеопороза у нас са 5000, от болестта на Паркинсон страдат 1400, а от глаукома - 28 хил. души.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!