Българските граждани оценяват с добър 3,67 качеството на здравните услуги у нас.
Когато обаче имат предвид и личните си контакти с лекарите, оценката скача малко - на добър 4,11, показват данните от национално представително изследване на МБМД (MBMD.net).
Най-ниски оценките българите пишат на спешната помощ (3,78) и на болничното лечение (3,79). Най-доволни са от прегледите при личния си лекар, които оценяват с добър 4,37.
Резултатите показват, че 22% от хората са ползвали здравни услуги повече от шест пъти през изминалата година. В по-голямата си част това са пенсионери и жители на малки населени места.
На лекар през 2009 г. не са отишли около 34%.
При леки оплаквания 51% от гражданите предпочитат да се лекуват сами вкъщи. При по-сериозни проблеми личния си лекар търсят 59%, а
13% директно отиват при специалист в частна клиника
90% от ползвалите здравни услуги миналата година са се консултирали с личния си лекар, 49% са посетили специалист. Всеки четвърти е имал нужда от някакви изследвания, а 12% е трябвало да постъпят в болница.
Данните показват, че при последното си посещение в кабинета на специалист над потребителската такса са платили 22% от българските граждани.
17% са надплатили в болница, 12% за изследвания и 9% при личния лекар. При малък процент от консултациите с личния лекар хората са дали и пари "на ръка".
Изследването на МБМД показва какво доверие имат хората на хирурзите в своя град. Ако им се налага оперативно лечение,
54% биха постъпили в болница извън населеното си място
47% от анкетираните посочват, че биха отишли в болница в друг град, за да си направят сериозни медицински изследвания. Обикновено такъв отговор дават хората от по-малките градове.
10% няма да се замислят и ще предпочетат директно частна клиника или център.
Българите предлагат и мерки за подобряване на здравната система. Най-голям процент посочват премахването на корупцията в здравеопазването, следват по-доброто отношение на лекарите към пациентите, безплатното здравеопазване.
5% препоръчват да не се закриват болници, също толкова предлагат да се промени цялата здравна система.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!