На лица под 18 години ще бъде забранено да влизат в нощни заведения, в които се пуши, дори да имат придружител.
Това ще бъде записано в промяна в Закона за закрила на детето, която ще бъде приета вероятно до две седмици, съобщи председателят на парламентарната здравна комисия Лъчезар Иванов.
До идеята се стигна, след като депутатите гласуваха на второ четене промени в Закона за здравето, според които на
деца
до 18 години се забранява да влизат в
заведения, в които се пуши,
както и в обособените места за пушене в по-големите ресторанти.Глобата за нарушение е от 200 до 400 лв., а ако то е извършено от едноличен търговец, ще се налага имуществена санкция от 400 до 800 лв.
Отговорността е на собственика на заведението, ако е допуснал присъствието на деца.
Депутатите обаче се усетиха, че няма логика да се забранява децата да посещават малките кафенета, в които се палят цигари, а в същото време да могат да ходят в нощни заведения, в които също се пуши.
В
момента по Закона за закрила на детето
след 20 ч. дете, което не е навършило 14-годишна възраст, трябва да бъде с придружител на обществени места. За лица, навършили 14 години, но под 18, задължението е в сила след 22 ч.
Така се оказва, че след 20 ч., деца над 14 години могат да влязат навсякъде, дори и в заведения, в които се пуши, обясни Лъчезар Иванов. Например 19-годишен младеж може да каже, че придружава 15-годишната си приятелка.
С обмисляната поправка, дори и с придружител, деца под 18 години няма да могат да влизат в дискотеки, барове и игрални зали, където се пуши.
Изменението в Закона за закрила на детето е разписано като конкретен текст, който ще бъде предложен на вниманието на комисията по здравеопазването. Ще бъде изготвен допълнителен доклад и
утре парламентът
може да продължи с гласуването
на второ четене на промените в Закона за здравето. Преди дебатите за влизането на деца в задимени заведения, депутатите приеха задължението
обособената площ за пушене да е по-малка
от половината от съответната обща площ. Вчера на второ четене беше прието и да се допуска тютюнопушене в кафенета и в ресторанти, но в обособени самостоятелни помещения.
Същото
важи и за жп гарите, летищата, автогарите,
местата за настаняване и средствата за
подслон, плавателните съдове. Когато
обаче заведението за хранене е с площ
по-малка от 50 кв. м,
собственикът ще има
право да избере
дали в цялото заведения няма да се допуска тютюнопушене или ще се допуска, без обособяване на самостоятелни помещения.
В заведенията за хранене и развлечения с изцяло нощен режим на работа се допуска тютюнопушене без обособяване на самостоятелни помещения.
В сградите, в които има помещения с обособени работни места, работодателите могат да определят със заповед специално обособени самостоятелни помещения, които са предназначени само за пушене.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!