Учениците в България не посещават училищните тоалетни и търсят други места близо до училище, тъй като тоалетните са мръсни, вратите им не се затварят и в тях няма нужните консумативи. Децата са принудени да се стискат в продължение на 5-7 часа или да не пият вода, за да не им се налага да посещават тоалетна. Това води до сериозни здравословни проблеми – както физиологични, така и психически. За тази тревожна тенденция съобщиха от Национална мрежа за децата, която обединява 115 неправителствени организации от цялата страна.
От организацията настояват Министерството на здравеопазването да въведе стандарт за училищните тоалетни и да отпусне средства, които да бъдат използвани за техния ремонт и поддръжка.
Национална мрежа за децата набира подкрепа от родители чрез петиция, която ще бъде внесена в Министерство на здравеопазването, за да се подчертае за пореден път сериозността на проблема.
По света
Една трета от населението на света, или близо 2,5 млрд. души, нямат достъп до прилична тоалетна, като 1 млрд. от тях вършат естествените си нужди на открито. Това допринася за безброй смъртни случаи от предотвратими болести, заяви генералният секретар на ООН Бан Ки-мун по повод Световния ден на тоалетната.
Всяка година повече от 800 хиляди деца под 5 години умират от диария вследствие на лоша хигиена. Липсата на достъп до чисти тоалетни в училищата е причина също за много жени и деца да се отказват от продължаване на образованието си, след като достигнат пубертет.
"Когато в училищата тоалетните са добри, 11% повече момичета учат в тях", изтъкна Бан Ки-мун, който даде начало на кампания за намаляване на хората без достъп до тоалетна с една втора до 2025 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!