П о-важно от доклада на Европейската комисия (ЕК) за България по механизма за сътрудничество и проверка е какво се случва в страната. Това коментира днес заместник-председателят на ЕК Кристалина Георгиева пред български журналисти в навечерието на очакваното следващата сряда представяне на поредния доклад за нашата страна.
"Всички добре знаем какво се случи от последния доклад до днес, нямаме, за съжаление, силни причини за много положителни очаквания, натрупаха се нерешени проблеми.
Да се надяваме на решителни действия в съдебната система, преди резултатите е трудно да се очаква те да се приемат като даденост", посочи Георгиева.
"Да се надяваме на енергия за промени не само в съдебната система. Докладът ще бъде конструктивен, но ние сами можем да си помогнем най-много. Не съм чула никой да говори за разделяне на България и Румъния (по механизма), ЕК очаква действия в интерес на хората в тези две страни. Историята показва, че положителните промени са възможни, да не гледаме съседите, а да се стремим да оправим нещата у нас", призова тя.
По повоз събитията в Гърция заместник-председателят на Европейската комисия заяви, че очакването е еврозоната да расте, а не да намалява.
По нейните думи през този месец в политически план най-важното събитие в ЕС вероятно ще бъдат гръцките избори.
"Да видим колко бързо ще бъде избрано гръцкото правителство, гърците имат ясно изразено мнозинство в общественото пространство за запазване на членството в еврозоната", посочи тя.
"В ЕК имаме чувство на солидарност и единство", добави Георгиева.
По отношение на своята работа тя отбеляза, че подготовката на бюджетната платформа и административните механизми за плана "Юнкер" са сред приоритетите за новата година. Предвижда се обособяването на мерки за опростяване на изискванията по програмите на ЕС, за да бъдат по-лесно изпълнявани. „Важно е да имаме система за контрол, която да улавя проблемите рано“, поясни Георгиева.
В новия програмен период въвеждаме система на стимули и санкции - шест процента от парите по новите програми се задържат за възнаграждение на програми, които работят добре. При санкциите, освен досегашните, ще има и допълнителни корекции, добави тя.
По думите ѝ ако националните контролни механизми по изпълнението на програмите не биват подобрявани, където е необходимо, ще бъдат намалявани общите средства, достъпни за дадената държава.
В следващите месеци продължава процесът на приспособяване към по-ограничен бюджет на ЕС, отбеляза Георгиева.
По нейните думи в икономически план има добри новини, защото в началото на годината се забелязва слаба тенденция за спад на безработицата, макар при трайно безработните това да не се отчита.
"Еврозоната не е изключено да се намира в състояние на дефлация. Рязкото спадане на цените на нефта води до това, особено в еврозоната", поясни зам.-председателят на ЕК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!