6 868 455 българи в избирателните списъци не е реалистична цифра в никакъв случай. По нея се отчита и избирателната активност и всъщност се изчислява една фалшива избирателна активност, на базата на включването на много фалшиви имена във вътрешните избирателни списъци.
Това каза за БГНЕС социологът Цветозар Томов.
Вчера от ЦИК обявиха, че за предстоящите на 12 май избори в избирателните списъци са включени общо в 6 868 455 български граждани. Според сайта на Националния статистически институт (НСИ) към 31 декемвpи 2012 г. населението на България е 7 282 041 души.
Хората над 18 години в страната вероятно са под 6 млн. Статистиката отчита около 6 100 000 пълнолетни хора, обясни Цветозар Томов. Той посочи обаче, че при преброяването се отчитат само хората, които постоянно живеят в страната и за да набъбне с близо 1 млн. това число се включват и хора, които са емигрирали някои от тях от десетилетия, но никой не ги e изчистил от избирателните списъци.
Томов припомни и че служба ГРАО от години не си върши работата и остава в списъците над 1 млн. мъртви души, които всъщност не живеят в страната и това е главната причина, за да се получава такъв брой на избирателите регистрирани във вътрешните избирателни секции.
Той подчерта, че този проблем, който стои от 20 години, е предпоставка за злоупотреби с вота.
Преди референдума през януари БГНЕС попита НСИ за това колко са българите на 18 и повече години и от там тогава посочиха, че към 30 септември 2012 г. те са общо 6 119 757 души.
Социологът посочи, че числото от 6 868 455 българи в избирателните списъци включва всички с право на глас, живеещите не само в страната, но и в чужбина, и малко повече, защото в нея има и мъртви души, хора, които нямат право на глас, починали хора и други.
"В този смисъл не е реалистична, защото хората в чужбина се регистрират в избирателните списъци в деня на гласуването и всъщност няма защо да бъдат включвани във вътрешните списъци", каза той.
От ЦИК вчера посочиха още: заличените лица и включени в т. нар. забранителни списъци са 160 972. От тях лишени от свобода са 7389, а 7243 души са поставени под запрещение.
378 са снабдени с удостоверение за гласуване на друго място.
78 542 граждани са подали заявление гласуват в чужбина, 67 420 граждани са подали заявление за гласуване по настоящ адрес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!