Публикуват договора за ски зоната в Банско
Служебният министър на околната среда и водите Юлиан Попов   
Източник: БГНЕС
"Ще публикуваме концесионния договор с дружеството "Юлен" за ски зоната в Банско, както и други решения, свързани с казуса, за да може обществото да се запознае в детайли с дълбочината на проблемите".

Това каза служебният министър на околната среда и водите Юлиан Попов на пресконференция в рамките на инициативата "Ден на отворените врати" в една от сградите на министерството - на бул. "Мария Луиза".

Министърът отново заяви желанието си да събере около масата различните страни, които имат интерес или са много сериозно ангажирани с въпроса за разширяването на ски зоната в Пирин.

По думите му случаят е изключително сложен и крайната цел би трябвало да бъде развитие на устойчив туризъм.

"В момента работим върху програмното споразумение за следващите седем години, което определя съдбата на осем милиарда евро, които трябва да се използват така, че да генерират десет пъти по толкова. Но нямаме представа какво искаме да правим в тази страна, как искаме да се развиват туризмът, земеделието, биоземеделието, малките и средни предприятия.

Това са всичките двигатели на икономиката, включително на регионалната икономика. Ако нямаме такава представа, какъвто и договор да се подпише, каквато и концесия да се даде, тя ще е предмет на конфронтации, разправии и разрушение", коментира той по повод на казуса със ски зоната в Банско.

"България няма концепция за развитие на зимния туризъм, а той включва дори и правене на снежни човеци", коментира министърът.

Скоро ще започне работа новосформираният обществен съвет и проблемът с Пирин ще бъде един от основните обсъждани въпроси. Ако има доказано нарушение на закона от концесионера, то трябва да бъде санкционирано, посочи Попов.

В отговор на журналистически въпроси заместник-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева, която остана от предишния екип, потвърди, че бившият министър Нона Караджова е подписала протокола с решението на Висшия екологичен експертен съвет (ВЕЕС) - консултативен орган към МОСВ, с което при определени условия се одобрява предложението на община Банско за разширяване на ски зоната в Пирин.

Общината вече е коригирала заблележките на ВЕЕС и отново е внесла в МОСВ предложението си, информира Манева. Но докато Министерският съвет не се произнесе, такова решение няма. В момента процедурата е спряна, докато не се изяснят позициите на всички страни, посочи заместник-министърът.

Запитан ще внесе ли предложението в МС, ако няма консенсус по въпроса в новосформирания обществен съвет, министър Юлиан Попов каза, че липсата на консенсус може да е върху нещо много специфично.

"Не ми се иска да се придвижва документ, без да е ясна по-дългосрочната стратегия за развитие на този регион", коментира той. Ако нямаме представа как искаме да се развива този туризъм, вкл. регионалната икономика, какъвто и договор или концесия да се подпише, ще бъде предмет на разногласия и разправии, смята екоминистърът.

По повод внесения днес от бившия депутат Яне Янев сигнал срещу министъра, по-късно от министерството съобщиха, че няколко дни преди да бъде назначен за служебен министър на околната среда и водите Юлиан Попов е подал необходимите документи пред британските власти за отказ от британско гражданство.

Процедурата за отказ от британско гражданство е дълга. Според пресцентъра на МОСВ, Попов е направил предварително всичко необходимо, за да може да бъде назначен за министър.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 48 минути

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 1 час

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 2 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 4 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 5 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 7 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 7 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 7 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 7 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 7 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 7 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Любопитно Преди 8 часа

17 години One Dance Festival: международен танцов форум с мисия, награди и европейско признание

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 8 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до  язовир "Искър"

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до язовир "Искър"

България Преди 8 часа

Столична община ще претендира за средствата за разрушаването по съдебен ред

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 8 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 8 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала