До първото представление на известния по цял свят "Сирк дю солей" у нас остават броени дни.
Спектакълът "Салтимбанко" ще се играе в "Арена Армеец" в София на 3 февруари от 20 ч., на 4 февруари от 16 и от 20 ч. и на 5 февруари от 14 и от 18 ч.
Билетите за спектакъла са на цени от 40, 55, 70, 85, 100 и 120 лв. и могат да бъдат закупени от касата на "Арена Армеец", в билетния център на НДК и в мрежата на "Тикетпро".
В ексклузивно интервю за Vesti.bg художественият директор на спектакъла - канадската танцьорка Нилантхи Вадивел, разказва за историята и вдъхновението на спектакъла:
- Можете ли да ни кажете повече за това какво ще предложи спектакълът "Салтимбанко" на българската публика?
- Класическото вече представление "Салтимбанко" се играе в продължение на 20 години. То е емблематично за "Сирк дю солей" и проправя пътя за всички спектакли, които го последваха.
Корените на спектакъла са в желанието да изразим радостта от спонтанното улично изкуство, всяко действие е празник на радостта и чудото на човешките възможности, доведени до крайност.
С първото си гостуване в София се надяваме да отведем българската публика на това фантастично пътешествие заедно с нас.
- Основната тема на шоуто е радостта от живота и неговото разнообразие. Можете ли да ни кажете повече за посланието му?
- Историята на спектакъла е свързана с последиците от войната в Персийския залив. Създателите на шоуто са се задълбочили в актуалните по онова време проблеми, но са избрали да не се съобразяват с мрачните прогнози за бъдещето.
Вместо това те са създали спектакъл, в чиято основа са разнообразието и надеждата.
Като изтъкват положителните елементи на урбанизацията, те предлагат идеята, че животът в големия град е предпоставка за съучастие, за спонтанни добри дела, плод на неизбежните взаимодействия между различните етноси и култури.
Те ни предлагат идеята, че разнообразието позволява по-добро разбиране на другия и че толерантността ражда спокойствие и радост от живота.
- Спектаклите на "Сирк дю солей" са известни с многообразието си от пищни костюми. Трябва ли да знаем нещо повече за костюмите в "Салтимбанко"?
Трябва да знаете само, че ако българската публика очаква много цвят, ексцентричност и оригиналност, никой няма да остане разочарован!
- Компанията "Сирк дю солей" с годините е достигнала огромни размери, в нея работят 5000 души, в това число 1300 артисти, които изнасят представления в над 50 страни. Пази ли още компанията връзката си с уличните изкуства и артисти, от които произлиза?
- В "Сирк дю солей" има хора от всички сфери на живота, от доказали се професионалисти до обещаващи млади улични артисти.
Хората, основали компанията, не са забравили корените си и "Салтимбанко" е израз на тяхната почит към енергията на улиците, откъдето започва всичко.
- Какво да очаква българската публика от представлението?
- Неочакваното!
Нилантхи Вадивел танцува в различни трупи в родината си от 1996 г. до 2006 г.
В този период тя се изгражда като треньор, ръководител на репетиции и хореограф. През последните си години в Канада тя сформира собствена трупа, "Есданса".
По това време работата на Нилантхи е повлияна от източноиндийското танцово изкуство.
През 2006 г. тя започва работата си в "Сирк дю солей" с участие в спектакъла "Дралион", обединяващ източното цирково изкуство и съвременния западен танц.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!