Г-8 обеща съкращение на парниковите емисии с 80%
Американският президент Барак Обама (вляво) и френският му колега Никола Саркози   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Лидерите на страните от Г-8 приеха на срещата си в Италия официална декларация, в която отхвърлят протекционизма и призоват за бързо приключване на блокираните преговори за световната търговия от кръга Доха, предаде ДПА. 

"Потвърждаваме ангажимента си да поддържаме

отворени и свободни пазари и да отхвърляме всякакъв вид протекционизъм

В сегашните трудни времена трябва да избягваме да повтаряме минали грешки, свързани с политиката на протекционизъм", се казва в документа, приет от ръководителите на Великобритания, Канада, САЩ, Франция, Германия, Италия, Япония, Русия и Европейския съюз. 

Лидерите на осемте най-развити индустриални страни приветстваха "признаците за стабилизация" на световните финансови пазари, забелязани след резкия спад, започнал през есента, и заявиха, че според тях промяната ще се утвърди, когато мерките за стимулиране на икономиката постигнат предвидения ефект. 

Въпреки това в декларацията, приета на срещата в Акуила, се посочва, че положението остава несигурно и че все още има

сериозни рискове за икономиката и финансовата стабилност 

За да се възстанови доверието, най-неотложната задача е да се засили доверието в банковия сектор, включително като се решават проблемите с т.нар. "отровни" активи. 

Въпреки призивите за приключване на кръга от преговори за търговията, започнати в Доха, Катар, през 2001 г., в заключителната декларация на срещата в Акуила не се посочва краен срок кога това трябва да стане, отбелязва ДПА. 

Лидерите от Г-8 призоваха за повече прозрачност на световните петролни пазари, след като от пролетта цените на петрола скочиха със 75%.

В декларацията се казва, че Г-8 създава т.нар. рамкова програма Лече за формиране на общи принципи и стандарти на добро поведение в икономиката, предаде ИТАР-ТАСС.

За да може пазарната икономика да осигурява устойчиво благоденствие, необходимо е да се спазват основни норми на добро поведение, добросъвестност и прозрачност в сферата на икономическото въздействие, се казва в приетия документ.

Рамковата програма включва сфери като корпоративното управление, чистота на пазарните сделки, финансовото регулиране и контрол, сътрудничеството в данъчната област и прозрачност на макроикономическата политиката и данните.

Лидерите на Г-8 се обявиха за

преминаване към "зелен" икономически ръст

и за ратифициране на Конвенцията на ООН против корупцията.

Г-8 реши да съкрати до 2050 г. емисиите си на парникови газове с най-малко 80% спрямо равнищата им от 1990 г. Целта е глобалното затопляне да бъде ограничено до 2 градуса по Целзий, предаде Франс прес, като се позовава на заключителната декларация от срещата на върха на Голямата осморка в италианския град Акуила.

Ние признаваме всеобщото научно мнение, според което увеличаването на средната световна температура не бива да надвишава 2 градуса по Целзий в сравнение с прединдустриалните равнища, подчертават лидерите от Г-8.

Те предупреждават, че "това глобално предизвикателство може да бъде посрещнато само с глобални действия".

Голямата осморка призовава всички държави по света да се споразумеят за намаляване на глобалните емисии на парникови газове с 50% до 2050 г., предаде ДПА.

Шведският премиер Фредрик Рейнфелд, който участва в срещата като ротационен председател на Европейския съюз, обърна внимание, че Г-8 за първи път постига съгласие за ограничаване на глобалното затопляне до 2 градуса по Целзий.

Попитан за шансовете за постигане на споразумение с Китай, Индия и други големи нововъзникващи пазарни икономики, Рейнфелд отговори, че

"това е друг въпрос"

Като знак за запазващите се безпокойства за цената на борбата срещу климатичните промени лидерите от Голямата осморка не успяха да се договорят за координиране на целите, нито да фиксират краен срок за пика на емисиите на парникови газове, отбелязва ДПА.

Постигнатият компромис обаче е пробив преди предстоящите през декември в Копенхаген ключови преговори за изготвяне на нов световен договор за намаляване на парниковите емисии за след изтичането на действието на Протокола от Киото.

Целта на Г-8 да намали до 2050 г. с 80% емисиите си на парникови газове спрямо равнищата им от 1990 г. е неприемлива за Русия, заяви главният икономически съветник на руския президент Дмитрий Медведев Аркадий Дворкович, цитиран от Франс прес.

За нас, числото 80% е неприемливо и вероятно непостижимо, коментира Дворкович. Той подчерта, че

Русия няма да пожертва своя икономически растеж

"за едното съкращаване на емисиите на парникови газове".

Съветникът на американския президент Барак Обама по международните икономически въпроси Майкъл Фроман приветства постигнатото по-рано днес от Г-8 споразумение за намаляване на вредните емисии с 80%, предаде ИТАР-ТАСС.

Фроман даде да се разбере, че правителството на Обама поддържа изпълнението на тази цел. Американският президент също така е съгласен, че средната световна температура не бива да се повиши с повече от 2 градуса по Целзий, допълни той.

Британският премиер Гордън Браун определи споразумението като историческо. Голямата осморка за първи път прие жизненоважно решение, което ще промени нашите подходи към енергийната политика в бъдеще, аргументира се Браун, цитиран от ИТАР-ТАСС.

Лидерите на осемте най-развити индустриални страни призоваха Иран да уреди ситуацията в страна чрез "демократичен диалог и зачитайки правата на човека", предаде ИТАР-ТАСС, позовавайки се на общата декларация приета от световните лидери, събрали се в италианския град Акула.

Те заявяват, че са

сериозно обезпокоени от събитията в Иран

Като потвърждават, че напълно уважават неговия суверенитет, лидерите от Г-8 заявяват, че не приемат започналото след изборите насилие, в резултат на което са загинали ирански граждани.

В декларацията се осъждат неоправданите арести на журналисти в Иран, както и изказванията на президента Махмуд Ахмадинеджад, в които той отрича Холокоста, предаде ДПА.

Агенцията отбелязва, че отстъпвайки на руския натиск, лидерите на Г-8 не приеха отделна декларация за Иран, а включиха становището си за случващото се там в общия документ, в който се изразява също така позицията на групата за Северна Корея, Афганистан, Близкия изток и Пакистан.

На пресконференция след вчерашните разговори френският президент Никола Саркози заяви, че на срещата в Акуила е било решено да се даде шанс на преговорите с Иран за ядрената му програма до септември, предадоха Франс прес и Ройтерс.

Въпросът с Иран ще бъде отново обсъден на срещата на Г-20, която ще се състои на 24 и 25 септември в Питсбърг, САЩ.

Ако дотогава няма напредък, ще трябва да вземем решения,

каза Саркози.

Той призова за незабавно освобождаване на Клотилд Рес, 23-годишната французойка, преподавателка по френски в един от иранските университети, която е била задържана на 1 юли на летището в Техеран, на път за Франция и обвинена в шпионаж.

Докато първата дама на САЩ Мишел Обама и съпругите на другите лидери на страните от Г-8

обядваха на тераса с прекрасна гледка към древния Рим,

дъщерите на американската президентска двойка сами си направиха, а след това и похапнаха от прочутия италиански сладолед, предаде Асошиейтед прес.

Съпругите на световните лидери, които участват в срещата на най-развитите индустриални страни, разгледаха Музеите на Капитолия, в които е представено изкуството на античния Рим, а след това имаха възможност да опитат най-доброто от кухнята, характерна за италианската столица.

Властите на града бяха организирали обеда на първите дами на тераса с чудесен изглед към Вечния град. В менюто имаше брускети с чери доматчета, омари, паста със сос карбонара и телешко филе.

Главният готвач, немецът Хайнц Бек от известния римски ресторант "Ла пергола", каза, че е избрал соса карбонара специално заради г-жа Обама, понеже знаел, че й е любим.

Кметът на Рим Джани Алемано подари на гостенките си чанти от рециклиран текстил и пластмаса.

Докато първите дами обядваха, 11-годишната Малия и 8-годишната Саша, придружавани от баба си, посетиха "Джолити", едно от най-известните заведения за сладолед в Рим.

Там те препасаха престилки и лично собственикът на сладкарницата Надзарено Джолити ги научи как се прави сладолед.

Децата на Обама си избраха той да е с вкус на къпина и на банан. Всяка накрая си тръгна с по 3 кг от сладоледа, който си беше приготвила. Останалата част от сладоледа, направен от двете момичета, бе пуснат за продажба.

По-късно Саша и Малия имаха възможност да разгледат с майка си Колизея. 

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 1 минута

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 59 минути

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 1 час

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 2 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 2 часа

Това е едно от най-значимите събития в българската история

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 2 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

България Преди 3 часа

Инцидентът е записан от охранителна камера

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 3 часа

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 3 часа

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас

Снимката е архивна!

Руска атака с дрон срещу Одеса, има загинали

Свят Преди 3 часа

Нанесени са и редица материални щети

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

България Преди 3 часа

По повод Деня на труда президентът отправи поздравление към българските граждани

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Любопитно Преди 4 часа

През изминалите 25 години гласът ѝ е безспорно един от най-известните в българското радио

<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 5 часа

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Свят Преди 5 часа

След месеци на политически обрати, Вашингтон и Киев най-накрая постигнаха съгласие по стратегическото споразумение

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

България Преди 5 часа

През останалите - 2 май, 3 май и 5 май са работни дни за зоните за почасово платено паркиране