З аради високите нива на стреса у нас 13,1% от населението страда от тревожно разстройство, сочат резултатите от медицинско изследване, представено от проф. Стефка Янчева, завеждащ Първа клиника по неврология към университетската болница "Св. Наум" в София.
Във Франция този дял е 12%, в Холандия - 8,8%, а в Украйна - 7,1%.
Със стреса са свързани и над 75% от физическите заболявания. Той е ответна реакция на организма, насочена към мобилизация на защитните сили за справяне с критични ситуации, поясни Янчева.
Симптомите, които дават сигнал, че човек е подложен на твърде интензивен отрицателен стрес, са нервност, неудовлетворение, безсъние и депресия.
По думите й стресът е неразделна част от всекидневието на човек и той трябва да се научи да се справя с него. В резултат обаче хората боледуват от инфаркт и инсулт, колит, язва, гастрит, затлъстяване, мигрена, астма, стерилитет. При бременните жени стресът може да доведе до проблеми с износването на плода.
Най-често срещаните физически последици от нервното изтощение са увреждания на сърдечно-съдовата система, подтисната имунна система, нарушен баланс на храносмилателната система.
На стрес са подложени най-често лекари, диспечери, полицаи, пожарникари, журналисти, както и хора, които се грижат за тежко болни.
В България се наблюдава прекомерна и безконтролна употреба на силни лекарства срещу стреса, посочи Янчева. По думите й, подобно медикаментозно самолечение може да доведе до тежка зависимост и увреждания на черния дроб и бъбреците.