В зехме си бележка за гласуването в българския парламент, уважаваме го, а сега правителството трябва да реши какво ще се прави по-нататък, заяви говорителят на Европейската комисия Марк Грей по повод приетото решение на Народното събрание правителството да прецени възможността за рестартиране на блокове III и IV на АЕЦ "Козлодуй".
Като припомни контекста на дебата в Европейския съюз по време на газовия конфликт между Русия и Украйна, довел до прекратяването на доставките на руски газ за страните в съюза, говорителят добави:
"Когато става дума за България, важно е да се помни този контекст. И също, че когато става дума за рестартиране на двата реактора в АЕЦ "Козлодуй" Договорът за присъединява на България към Европейския съюз е много ясен по отношение на реакторите III и IV и спирането им през 2006 г."
"В контекста на дискусиите през последните три седмици стана ясно, това заяви и председателят на Европейската комисия Барозу на министър-председателя Станишев, че много от дискусиите са с поглед към за бъдещето - как да се постигне енергийна сигурност чрез свързване на различните газопреносни системи, чрез използване на газохранилища, на втечнен газ, как да вървим напред в решаването на тези проблеми.
Важно е да се гледа напред, а да не се обръщаме, както е в случая, към технологии от 70-те години", изтъкна Марк Грей.
Той отбеляза, че от гледна точка на чл. 36 от Договора за присъединяване на България, става дума за много сериозни обстоятелства, с които България трябва да се справя, за да реши да изпрати искане до Европейската комисия реакторите да бъдат пуснати отново.
Дискусията, която водихме през изминалите седмици, премина в обстановка на криза. Този криза вече е разрешена и проблемът за отварянето на реакторите се появява в различен контекст, който е свързан с Договора за присъединяване, изтъкна той.
Говорителят каза, че в Европейската комисия не е получено българско искане за по-големи компенсации за затварянето на двата реактора. Ако това стане, ще отговорим, посочи той.