К амелия Бончева, отвлечената преди три седмици съпруга на бившия президент на "Литекс" Ангел Бончев, е била открита от полицейски патрул около 4 ч. тази сутрин в района на Казичене край София.

Тя е в добро здравословно състояние, според полицаите. Повече информация не се дава.

Засега тя не е постъпила в болница и не е преглеждана от лекар, съобщи БНР.

Снощи Бончев се появи във видеозапис по Би Ти Ви и прочете предварително написан текст, че няма новини от съпругата си, която бе похитена, докато предаваше искания за него откуп на 10 юли.

Негови приятели събрали 157 хил. евро като откуп за съпругата му и той ги дари за благотворителност - на фондация "Утре за всеки" за лечение и рехабилитация на болните от рак на гърдата.

С треперещ глас Бончев каза, че се надява доброто, което прави, да му се върне.

"След като бях пуснат, много хора, на които разчитах, се отдръпнаха от мен. Собственикът на "Литекс Комерс" Гриша Ганчев ме отстрани от фирмата. От приятели успях да събера само 157 хил. евро за откупа, но от 19 дни нямам вест от Камелия. Тези пари ги дарявам. Моля се на Господ да помогне на семейството ми", казва още бизнесменът.

На записа се вижда как председателят на фондацията Марин Хаджийски връчва на Бончев договор за направеното дарение и му благодари от името на всички, засегнати от рака на млечната жлеза.

Според някои тълкувания по този начин всъщност Бончев заявявал, че няма да плати откуп за съпругата си и изразявал

разочарование от Гриша Ганчев,

най-близкият му човек преди отвличането - че не му е помогнал финансово.

Според репортери на Би Ти Ви в неделя Бончев получил обаждане от похитителите, че съпругата му ще бъде върната жива същия ден, но тогава това не се е случило.

На следващия ден отново са му се обадили и са му казали, че в замяна на жена си трябва да дари събраната от него сума за откуп. По указание на похитителите дарението е трябвало да бъде направено публично в изявление по телевизията.

Прокуратурата няма информация около намирането на Камелия Бончева, каза главният прокурор Борис Велчев преди заседанието на Висшия съдебен съвет, днес.

Министърът на вътрешните работи Михаил Миков

съобщи пред журналисти, че няма данни да е плащан откуп за освобождаването на Камелия
Бончева.

На въпрос дали полицията има участие в освобождаването й, министърът предпочете да не отговори, както и за това, дали ще бъде проследено как
фондацията, която получи дарение от Ангел Бончев, ще харчи парите.

В отговор на въпрос Михаил Миков каза, че е готов да участва в заседание на
комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, каквото е искане за изслушването му има от опозицията, но добави, че ще бъде много внимателен.

"Текат процесуално-следствени действия явно изтичането на информация е факт и е много вредно", заяви министърът.

Ангел Бончев беше отвлечен пред своя дом около 1 ч. през нощта в столичния квартал "Дървеница" на 21 срещу 22 май. След полунощ на 10 юли патрул на полицията го откри в столичния квартал Княжево, без документи за самоличност и в безпомощно състояние.

При предаването на искания откуп за освобождаването му обаче бе отвлечена съпругата му Камелия. По непотвърдена информация това е станало, след като похитителите забелязали, че тя е следена от полиция.

Неофициално разследващите коментират, че похищението над семейство Бончеви е заради бизнесинтереси. По непотвърдени данни, за свободата на Ангел Бончев жена му е дала 3 млн. лв.

На 22 май

фирмата на Гриша Ганчев се разграничи от отвлечения

със следната декларация:

"Ангел Бончев е изпълнителен директор на ПФК "Литекс". В последните осем години той не е свързан по никакъв начин с оперативния бизнес на "Литекс Комерс" и се занимава единствено и само с футболния клуб.

В този смисъл - всякакви спекулации по отношение на бизнеса на "Литекс Комерс" трябва да бъдат категорично отхвърлени. "Литекс Комерс" АД е фирма със 17-годишна история, един от големите данъкоплатци в България.

"Литекс Комерс" е с абсолютно доказан бизнес и е един от най-големите спонсори в страната.

Служителите на фирмата в момента са над 3600 души. Надяваме се на много бързи действия от полицията и компетентните органи за разкриване на случая и наказване на извършителите.

"Литекс Комерс" е готова да окаже пълно съдействие на органите на реда с всичко, с което може да бъдем полезни за по-бързото изясняване на обстоятелствата около изчезването на Ангел Бончев. Изразяваме пълна подкрепа на неговото семейство и близките му"

На 15 юли Ангел Бончев беше отстранен от поста президент на футболния клуб "Литекс". На извънредно заседание ръководството на клуба го замени с Трифон Попов, който от години работи в "Литекс Комерс" в Ловеч и е управител на няколко дъщерни фирми.

Тогава председателят на Съюза на командосите в България проф. Юлий Абаджиев заяви, че случилото се с Ангел Бончев е удар срещу Гриша Ганчев.

Днес журналистът от в. "24 часа" Слави Ангелов твърди, че

преговорите за Камелия

били започнали веднага, след като Бончев бил изписан от болницата. Сумата за откупа била уговорена с похитителите с есемеси, но без дадат сигурно доказателство, че жертвата е жива. Още преди да го пуснат, му съобщили, че отвличат и Камелия и ще трябва да събере 2 млн. евро.

"Най-важното е, че жена ми е жива и здрава. Това е първото, което Ангел Бончев заяви след освобождаването на съпругата му от похитителите.

Пред БНТ той пожела да не им досаждат повече: "В крайна сметка, по начина, по който ги правите нещата, ме тормозите. Няма какво да ви кажа. Най-важното е, че жена ми е свободна, а оттам-нататък нещата си остават при нас, в нашето семейство. Няма защо да занимаваме...".

На въпроса защо се случи всичко това, Бончев отговори:

"Това е за пари. За какво друго да е?"

Запитан защо Гриша Ганчев го е изоставил, той отвърна: "Това са неща, за които него трябва да го питате, а не мен".

"Нашата фондация е популярна и преди да се случи дарението, което ни направи г-н Ангел Бончев. Би Ти Ви е един от медийните ни партньори и посредникът, който ни покани, за да получим това дарение", заяви за Агенция "Фокус" Нина Хаджийска, председател на инициативния комитет на кампанията "Утре за Всеки" и сдружение "Аюрведа-Рейки".

"Нямали сме и нямаме връзка нито аз или някой от моя екип, както и изобщо всички от фондация "Утре за всеки" с Бончеви или с някой друг от тяхното обкръжение. Това е чисто техен избор или им е помогнато да бъдем избрани", подчерта Хаджийска.

Тя твърди, че фондацията приема дарения само по банков път. Категорична е, че всичко е прозрачно, сметката е в банка ДСК и има партньори, които непрекъснато следят кое и как се изразходва.

"Регистрирани сме в Министерството на правосъдието в обществена полза и всичко това ще бъде прозрачно. В края на годината ще дадем точен отчет, така че който иска да провери как наистина стоят нещата", каза Хаджийска.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 1 минута

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 59 минути

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 1 час

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 2 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 2 часа

Това е едно от най-значимите събития в българската история

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 2 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

Тийнейджър с тротинетка блъсна жена и дете в Бургас (ВИДЕО)

България Преди 3 часа

Инцидентът е записан от охранителна камера

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 3 часа

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 3 часа

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас

Снимката е архивна!

Руска атака с дрон срещу Одеса, има загинали

Свят Преди 3 часа

Нанесени са и редица материални щети

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

България Преди 3 часа

По повод Деня на труда президентът отправи поздравление към българските граждани

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Любопитно Преди 4 часа

През изминалите 25 години гласът ѝ е безспорно един от най-известните в българското радио

<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 5 часа

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Свят Преди 5 часа

След месеци на политически обрати, Вашингтон и Киев най-накрая постигнаха съгласие по стратегическото споразумение

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

България Преди 5 часа

През останалите - 2 май, 3 май и 5 май са работни дни за зоните за почасово платено паркиране