А ко майката прави упражнения по време на бременност, това намалява риска от високо кръвно налягане при децата в по-късен етап от живота им, сочат данните от ново изследване, цитирани от „Дейли мейл“.
Учените открили, че децата, чиито майки са били физически активни – особено през последните три месеца от бременността – имат значително по-ниско кръвно налягане, когато достигнат 10-годишна възраст.
Заключението на специалистите важи дори за бебетата, които се раждат с по-ниско тегло и обикновено са предразположени към високо кръвно налягане и сърдечни проблеми в по-късен етап от живота.
Учените проследили начина на живот и физическата активност на 51 жени по време на бременността и след раждането в продължение на общо 5 години.
Специалистите установили, че при 12 майки, които имали редовна физическа активност – особено в последните три месеца от бременността, има по-малък риск децата им да страдат от високо кръвно или сърдечни проблеми по-нататък.
„Изследването показва, че редовните упражнения по време на критичните периоди от развитието на бебето в утробата може да има директен положителен ефект върху здравето на детето“, обяснява Джеймс Пиварник – водещ автор на изследването и професор в университета в Мичиган.
Според учените изследването подкрепя теорията за евентуално препрограмиране на здравните характеристики на детето още в утробата на майката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!