В ирусът няма работно време. Трябва да издържим март месец, защото това е върха на натоварването на третата вълна. След това ще започне постепенно нормализиране.

Това коментира в предаването "Здравей, България" по NOVA главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев.

По думите му проблемът с ресторантите не е в присъствието на 50% от хората, а от тяхното поведение.

"В момента увеличаваме леглата в болниците и налагаме мерки. Умирането на стълбите на болниците се дължи на други фактори като лоша организация и липса на нормали легла в момента. В най-натоварените болници в момента половината от капацитета е заделен за COVID. Няма никакъв проблем те да станат специализирани болници за COVID. Според мен няма да се наложи. Ще успеем да държим нещата под контрол, за да не се стигне дотам. За мен има колебание на стойностите – те не вървят стръмно нагоре. Това ще продължи две – три седмици. Трябва да издържим март месец, защото това е върхът на натоварването на третата вълна. След това ще започне постепенно нормализиране", посочи Кунчев.

"Да настроиш гнева си към някой, който от една година се скъсва от работа, за да се запази здравето, е ненормално и никога няма да го приема. Виждам, че хората са уморени, но и ние сме уморени", каза още той.

"50% от всички влизащи в страната ваксини отиват към личните лекари. Трябва да повишим този процес. Вчера завършихме основната дейност по изборната администрация, която ни ангажира големи количества "Пфайзер" ваксина. Оттук нататък тя също тръгва към личните лекари. Към средата на април очакваме първите количества на ваксината на "Янсен". Количествата от "АстраЗенека" не се произвеждат в САЩ. Не са потвърдени доставките ни за април от този производител. Това не е фатално, но ако не стане до седмица ще е притеснително", допълни гостът на телевизията.

"Мили хора, нито Щабът, нито РЗИ произвеждат вируси, нито ги разпространяват, нито изпитват удоволствие да ви спират дейността. Изглежда някои хора не го разбират", коментира още Кунчев.

"Налагат се мерки всеки ден, но много трудно се приемат и много трудно се спазват. Това обаче няма да ни спре. Ген. Мутафчийски е по-критично настроен, защото в рамките на 24 часа превърна две нови отделения в COVID и те се напълниха. Расте заболеваемостта, расте смъртността. Засега поне не отбелязваме такъв ръст, който да показва, че британският щам е кой знае колко по-тежък. Към няколко болници обаче се насочва голям контингент от хора, ако съдим само по тях, ще изкривим картината", смята здравният инспектор.

Той обясни, че голяма част от заразените в Кюстендил също се лекуват в големите столични болници. Според него, ако се гледа натовареността в областите край София, ще се сметне, че картината не е толкова сериозна. 

Здравните власти следят ситуацията в цялата страна, мерки се налагат само в областите с много високи стойности.  

"Досега ние трупахме негативите, но как да обясня на едно село в Търговище, в което няма нито един случай, че им затваряме училището. Разбирам добре и проблемът става много голям. Пандемик-умората става важен фактор. Хората не искат да слушат факти, те си искат предишния живот емоционално, без да има каквито и да било обсъждания". 

Той сподели, че получава мейли от различни хора, чието мнение е на двата полюса. Според здравния инспектор в този момент е много трудно да се угоди на всички.

"Пълният локдаун ще повлияе на разпространението на вируса, но факторите били много", добави той.

"Разсъждението правим локдаун – спираме пандемията, не е точно. Да, ограничаваме я. Продължавам да казвам, че при такъв тип събития, всичко влияе – от температурата на въздуха, през народопсихологията, до качествата на вируса, защото те се оказаха водещи. Характеристиката на британския щам доведе до това, че се вдига заболеваемостта и то навсякъде. Тя почна от Англия, в момента на Балканите и в Източна Европа е най-висока", подчерта доц. Кунчев.

"В момента ние сме с 500 на 100 000 заболеваемост. Словакия например е с 1800 на 100 000. Можем да ги стигнем, но вероятно няма, защото налагаме мерки там, където е необходимо", допълни Кунчев.

"АстраЗенека"

"Има две основни причини да вземем решение да не спираме използването на партидата. Според мен можем да го направим, но това ще има по-скоро психологическо влияние, тъй като голяма част от дозите са използвани", заяви Ангел Кунчев относно партидата на "АстраЗенека".

За нея дойде информация от няколко страни, че причинява нежелани реакции, сред които и тромбоза.

Държавният здравен инспектор обясни, че ситуацията се следи отблизо, тъй като вчера е дошла подобна информация и от Италия.

Кунчев коментира и информацията, че и у нас е починал човек, след като е бил ваксиниран, но няма причинно-следствена връзка между това.

"Предполагам, че министърът искаше да даде пример, че след ваксинацията може нещо друго да се случи. За нас е важно да следим за нежелани реакции след ваксината. За тях може да съобщи на практика всеки. До момента имаме малко над 830 съобщения за нежелани реакции. Над 95% от тях са тези, за които всички знаем – лека болезненост, втрисане, грипоподобни симптоми. Когато има сериозни симптоми, това води до създаване на експертна група, която да провери цялата документация. Давам ви пример, когато се правеше изследване на ваксината в Бразилия. Беше съобщено за тежка нежелана реакция, която се оказа счупена ръка. Те са длъжни да го съобщят, но човекът беше паднал по стълби", разказа доц. Кунчев.

По думите му ако има смъртен случай, здравните власти ще са наясно.

"Ако имаме съмнения за нещо, се спира употребата на ваксината", добави Кунчев.

Майка в кома заради COVID-19 роди близнаци в 8-ия месец

Над 3 хиляди нови случая на коронавирус у нас

По-строги противоепидемични мерки в София (Заповед)

COVID-19: Почти цялата страна е в "червената зона"

Одобрение в ЕС за нова, еднократна ковид - ваксина

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Силна буря връхлетя популярния италиански курорт Римини

Силна буря връхлетя популярния италиански курорт Римини

Свят Преди 1 час

Няма данни за тежко пострадали хора

Владимир Путин и Володимир Зеленски

The Sunday Times: Путин може би е готов за споразумение с Украйна

Свят Преди 1 час

Проблемът обаче е, че същевременно Путин е напълно готов да продължи войната

Джей Ди Ванс: Путин направи "големи отстъпки" на Тръмп по време на срещата им

Джей Ди Ванс: Путин направи "големи отстъпки" на Тръмп по време на срещата им

Свят Преди 4 часа

Вицепрезидентът на САЩ не даде подробности, но след срещата в Аляска Тръмп обяви "голям напредък по отношение на Русия"

Шофьори, внимавайте: Промени в движението по АМ "Хемус"

Шофьори, внимавайте: Промени в движението по АМ "Хемус"

България Преди 4 часа

Дейностите ще се извършват през нощта, когато трафикът е по-слаб и за да не се затруднява пътуването на гражданите.

<p>Кейт Мидълтън изненада с нова прическа (СНИМКИ)</p>

Кейт Мидълтън изненада с нова прическа по време на семейна поява

Любопитно Преди 4 часа

Кралското семейство се радва на времето си в замъка Балморал, където крал Чарлз започна своята традиционна лятна почивка

Зеленски удостои Кийт Келог с държавно отличие

Зеленски удостои Кийт Келог с държавно отличие

Свят Преди 4 часа

„Имаме нужда от мир“, каза украинският президент на американския пратеник, докато му връчваше медала

Исландия

Петте най-безопасни държави в света през 2025 г.

Любопитно Преди 5 часа

Жителите им разказват как политиките и културата оформят ежедневието и създават усещане за сигурност и хармония

Експлозия в емблематичен магазин за играчки в Москва, има загинал

Експлозия в емблематичен магазин за играчки в Москва, има загинал

Свят Преди 6 часа

Инцидентът е станал в Централния детски магазин – известен на поколения руснаци именно като „Детски мир“

Трагедия в Монтанско: Жена загина след самокатастрофа

Трагедия в Монтанско: Жена загина след самокатастрофа

България Преди 6 часа

Колата излязла от пътното платно и се преобърнала

Балкански лидери изразиха подкрепата си за Украйна в Деня на независимостта ѝ

Балкански лидери изразиха подкрепата си за Украйна в Деня на независимостта ѝ

Свят Преди 7 часа

Украйна отбелязва на 24 август Деня на независимостта, който е и национален празник на страната

Цанко Цанков постави рекорд с 24-часово плуване по Дунав без неопрен

Цанко Цанков постави рекорд с 24-часово плуване по Дунав без неопрен

България Преди 7 часа

Почти през цялото време плувецът е бил с хипотермия

Зеленски: Украйна ще се бори, докато гласът ѝ за мир бъде чут

Зеленски: Украйна ще се бори, докато гласът ѝ за мир бъде чут

Свят Преди 7 часа

В украинската столица се проведоха официални тържества по повод Деня на независимостта – датата, на която през 1991 г. страната обяви независимостта си от Съветския съюз

Русия завзе още едно селище в Днепропетровска област

Русия завзе още едно селище в Днепропетровска област

Свят Преди 7 часа

Руските сили са завзели населеното място Филия

Клон падна и уби възрастен мъж в Пловдив

Клон падна и уби възрастен мъж в Пловдив

България Преди 8 часа

Инцидентът е станал в събота

Сирийските кюрди: Процесът на избор на депутати е недемократичен

Сирийските кюрди: Процесът на избор на депутати е недемократичен

Свят Преди 9 часа

След свалянето на дългогодишния владетел Башар Асад през декември, новите власти в Сирия разпуснаха парламента

Украйна отбелязва националния си празник – Деня на независимостта

Украйна отбелязва националния си празник – Деня на независимостта

Свят Преди 9 часа

Президентът Зеленски поздрави украинските граждани