0
Сд дентите в образователната и научна степен
"доктор" по тесните области у нас
са 4703 през учебната 20011/2012 г., сочи националната
статистика.
Най-много студенти с желанието да притежават степента има в областта на техническите науки и техническите професии - 766.
Следват областите за обществото и човешкото поведение - 542, здравеопазването - 488, хуманитарните науки - 441, физическите и химическите науки - 322, педагогиката - 341 и др.
Няма кандидати за доктори в областта на ветеринарната медицина, спорта, туризма и хотелиерството.
Според данни на Центъра за обучение на докторанти към БАН през 2011 г. в звената на академията са се обучавали около 600 докторанти, като приблизително 100 са защитили докторска дисертация.
От тях 60 души са останали на работа в БАН,
около 20 души са предпочели работа в чужбина, 9 са постъпили на работа в университет, а петима - в индустрията.
Най-много са докторантите по специалността "биомедицина и качество на живот" - 20 души.
Редовен докторант у нас получава месечна стипендия в размер на 450 лева, приблизително същата е и заплатата му след защита на докторантурата.
В различните страни членки на ЕС парите, които получава докторант при обучението си, са около пет пъти повече от българския му колега и до десет пъти повече след защитата.
Последно проучване на Евростат сочи, че повече от половината притежатели на докторска степен работят като изследователи в страните на ЕС. Те също са заети на работни места, свързани с тяхната докторска степен.
Делът на безработните с докторска степен в ЕС е под 2 на сто
Делът на хората, които имат докторска степен, но работят някаква друга работа, не надхвърля 5 на сто.
В повечето страни процентът на мъжете с такава квалификация надхвърля 60 на сто от общия брой на докторантите. Единствено изключение е Латвия.
Най-много притежатели на докторска степен работят в областта на висшето образование - над 60 на сто. В Малта тези специалисти са над 80 на сто.
Делът на хората с докторска степен, заети в частния и нестопанския сектор, е около 10 на сто за всички страни. Изключение е Холандия, където докторантите в този сектор са 18 на сто.
Изследването на Евростат за степента на заетост на докторантите е в контекста на стратегията "Европа 2020".
Тя поставя три приоритета: развитие на икономика, основана на знанието и иновациите; екологична и конкурентноспособна икономика и интелигентен растеж на иновациите.
ЕС залага много на докторантите не само като на най-квалифицирани лица по отношение на образованието, но и като единствените, които са специално обучени за провеждане на научни изследвания, отбелязва Евростат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!