Изкуственият интелект - заплаха или възможност
Източник: netinfo

С ледващите няколко години от развитието на човечеството ще бъдат белязани от технологичен напредък в изключително важни области, като изкуствен интелект и роботика. Мнозина вярват, че те напълно ще трансформират обществото към по-добро, докато други са притеснени от опасностите, до които могат да доведат.

Безпрецедентното развитие на изкуствения интелект ще бъде от основните теми по време на Innovate & Plenary Session в рамките на Webit.Festival Europe 2019 - най-голямото събитие за дигитална икономика и иновации в Европа.

Тази година фестивалът очаква да посрещне близо 15 000 посетители от 120 държави. Сред тях можете да откриете лидери в индустрията и бизнеса, топ политици, учени и инвеститори. На сцените на Webit своите знания ще споделят над 450 лектори, а 200 стартъпа, избрани сред 4000 кандидати ще се борят за голямата награда в надпреварата Founders Games - инвестиция от до €200 000. Преди близо 5 години един от най-брилянтните умове, астрофизикът професор Стивън Хокинг, ни предупреди, че изкуственият интелект може да доведе до край на човешкия вид. По време на интервю за BBC, той каза, че развитието на напълно автономни машини може да бъде пагубно за хората. Хокинг отбеляза, че примитивните форми на изкуствен интелект, с които разполагаме сега, вече са доказали своята полезност, но изрази притеснения за последиците от създаването на нещо, което може да изравни или надмине човешките възможности. В същото интервю той каза, че потенциалните позитиви от технологията могат да са огромни, изброявайки прекратяване на войните, болестите и бедността като основни цели, към които трябва да се стремим.

Преди броени месеци Китай обяви, че някои от най-умните ученици в страната са вербувани и ще започнат обучение, за да станат най-младите учени в сферата на оръжията с изкуствен интелект в света. 27 момчета и 4 момичета на възраст под 18 години са били избрани за 4-годишната експериментална програма за разработване на интелигентни оръжейни системи в Пекинския технологичен институт. Стартирането на новата програма е доказателство за акцента, който китайската държава поставя на разработването на изкуствен интелект за военни цели. Армията на САЩ също планира да даде пълен контрол на някои оръжейни системи на автономни работи с изкуствен интелект. Военни експерти смятат, че това ще намали значително времето за реакция на отбранителните системи - нещо, което може да окаже решаващо значение за побеждаване на врага. Експерти от Пентагона вече са осъществили контакт с потенциални производители и учени, които могат да предложат идеите си за наземни бойни машини с възможности за автоматизирано прихващане на вражески цели.

На Webit.Festival Europe можете да научете повече за стъпките, които политици, учени и корпоративни лидери трябва да предприемат, за да гарантират, че човечеството ще използва възможностите на изкуствения интелект по начин, който е полезен за всички ни.

Пълен списък на лекторите на Webit.Festival Europe 2019 можете да видите тук, а билети за събитието можете да закупите тук. Елате на Webit и станете свидетели на Бъдещето, което идва у нас!

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини и любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Шефът на „Райнметал“ предупреди за риск пред проекта MGCS за нов европейски танк

Шефът на „Райнметал“ предупреди за риск пред проекта MGCS за нов европейски танк

Свят Преди 5 минути

Според Армин Папергер евентуални бюджетни съкращения във Франция могат да доведат до нови забавяния

Битката на бежанеца Абдул Карим: Между тежката диагноза и процедурите на институциите

Битката на бежанеца Абдул Карим: Между тежката диагноза и процедурите на институциите

Свят Преди 1 час

Той прекарва пет години в затвор в Сирия, след като е задържан на 16-годишна възраст

<p>Отрази ли се инициативата &bdquo;Кошница с грижа&rdquo; на борсите и пазарите</p>

Цените на зеленчуците по борсите у нас падат с до 30% за седмица

България Преди 2 часа

Сезонното производство и вносът влияят на цените, но потребителите не усещат значително поевтиняване

<p>Жена е тежко ранена след нападение от акула в Сидни</p>

Жена е тежко ранена след нападение от акула на плаж в Сидни

Свят Преди 3 часа

Инцидентът на плажа Куджи доведе до затваряне на крайбрежието и нови мерки за безопасност

САЩ включиха китайски компании в "черния списък" на Пентагона

САЩ включиха китайски компании в "черния списък" на Пентагона

Свят Преди 3 часа

Китай осъжда решението и предупреждава за влошаване на отношенията

<p>Гроси иска да бъде генерален секретар на ООН с &quot;трезва дипломация&quot;, а не &quot;с размахване на пръст&quot;</p>

Рафаел Гроси иска да бъде генерален секретар на ООН с "трезва дипломация", а не "с размахване на пръст"

България Преди 3 часа

Аржентинецът е сред кандидатите за поста, заеман към момента от Антонио Гутериш

<p>Тръмп: САЩ елиминираха лидера на венецуелски наркокартел</p>

Американският президент Доналд Тръмп: САЩ елиминираха лидера на венецуелски наркокартел

Свят Преди 4 часа

Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет уточни, че ударът е бил нанесен по-рано през седмицата и че смъртта на Гереро е потвърдена

<p>Напредналите AI модели могат да &bdquo;унищожат финансовата система&ldquo;</p>

Шефът на МВФ предупреди: Напредналите AI модели могат да „унищожат финансовата система“

Свят Преди 4 часа

Кристалина Георгиева призова за по-тясно международно сътрудничество срещу нарастващите киберрискове

Звездна музикална програма даде старт на Световното първенство в САЩ и Канада

Звездна музикална програма даде старт на Световното първенство в САЩ и Канада

Свят Преди 5 часа

Кейти Пери, Аланис Морисет и Майкъл Бубле оглавиха церемониите по откриването в САЩ и Канада, а сред гостите бяха Том Круз и семейство Бекъм

Какво е състоянието на децата, пострадали при тежка катастрофа с тротинетка в София

Какво е състоянието на децата, пострадали при тежка катастрофа с тротинетка в София

България Преди 5 часа

Едното е в реанимация, а другото е без непосредствена опасност за живота

Промени в движението заради „София Прайд“ и „Шествие на семейството“

Промени в движението заради „София Прайд“ и „Шествие на семейството“

България Преди 6 часа

Двете събития ще преминат по ключови булеварди и улици в София

Трима алпинисти загинаха при изкачване на Гран Парадизо в Италия

Трима алпинисти загинаха при изкачване на Гран Парадизо в Италия

Свят Преди 6 часа

Телата им са открити на 3600 метра височина след падане по северния склон на върха

<p>&quot;Кървав месец&quot;: Цивилните жертви в Украйна достигнаха тригодишен връх</p>

ООН: Май 2026 г. е най-смъртоносният месец за цивилните в Украйна от април 2022 г.

Свят Преди 6 часа

Броят на убитите и ранените мирни жители в Украйна достига най-високото си ниво от началото на 2022 г., докато военните действия продължават с интензивни атаки срещу инфраструктура от двете страни на фронта

<p>Експлозии в Ормузкия проток, свалени ирански дронове и нови боеве между Израел и &quot;Хизбула&quot; (ОБЗОР)</p>

Експлозии в Ормузкия проток, свалени ирански дронове и нови боеве между Израел и "Хизбула"

Свят Преди 7 часа

САЩ съобщиха, че са прехванали ирански безпилотни апарати над Ормузкия проток, докато в Южен Ливан се водят нови сблъсъци между израелската армия и бойци на "Хизбула"

Китай предупреди за „шпионски костенурки“, които събират морски данни

Китай предупреди за „шпионски костенурки“, които събират морски данни

Свят Преди 7 часа

Тези животни са били засечени да плуват в конкретни райони и да събират чувствителни данни за морската среда