Е вропейски учени създадоха бионична ръка, с която пациентът усеща разликата между бутилка, бейзболна топка и мандарина, съобщиха Асошиейтед прес и Ройтерс.
36-годишният пациент е участвал в експеримента с обемния прототип една седмица. Ръката още далеч не отговаря на представите ни от научно-фантастичните филми.
Разработката обаче бе призната като значимо постижение в усилията да бъде създадена протеза с по-естествен вид и с по-висока чувствителност.
"Това е най-близкото усещане до нормалното, което съм изпитвал", каза пациентът Денис Або Соренсен.
Прототипът "Лайф Хенд 2" (LifeHand 2), който се свързва с нервите на пациента, замъглява границата между тялото и машината. Учените се надяват един ден разработката им да промени коренно живота на хората с ампутирани ръце.
Учените от Италия, Швейцария, Германия, Великобритания и Дания публикуваха резултатите от едномесечните изпиталия на бионичната ръка, включително и от седмицата с ежедневни непрекъснати тестове, в сп. "Сайънс транслейшънъл медисин".
"Лайф Хенд 2" комбинира свързване с нервите, роботика и компютърни алгоритми за създаване на живо усещане.
За целта електроди с широчина колкото човешки косъм се имплантират хирургически в улнарния и медианния нерв на човешката ръка, след което се свързват с оборудваната със сензори протеза. Тези сензори измерват напрежението в изкуствените сухожилия по пръстите и така се определя силата на хващане за различни предмети. Компютърните алгоритми трансформират информацията в електрически сигнал, който може да бъде интерпретиран от нервите.
Резултатът е усещане, което позволява да бъде определена не само формата, но и консистенцията. Така пациентът може да различи цилиндричната форма на бутилката и да усети разликата в твърдостта между мандарина и бейзболна топка.
Напоследък има голям напредък в постигане на фини движения с протезите. Чувството за допир обаче е много по-трудно предизвикателство. Това е една от причините много пациенти да не използват оптимално изкуствените си ръце. Когато човек хваща нещо, ръката естествено определя силата. При протезите обаче тя се преценява с поглед.
Резултатът може да е непохватни движения, изпуснати чинии, счупени чаши.
Напредъкът в усещането за допир е голям в сравнение с първата бионична ръка "Лайф Хенд 2" от 2009 г., която не се имплантираше, а се свързваше с електроди.
Ръководител на научния екип е невроинженерът Силвестро Мичера от Федералното политехническо училище в Лозана
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!