Представете си, че мобилният ви телефон може да вижда през стени. Това не е толкова невероятно, колкото си мислите.
Учени от Тексаския университет в Далас (Utdallas.edu) подготвят технология, която може да превърне всеки бъдещ джиесем в такова устройство.
Проучването на екипа на д-р Кенет О, професор по електронно инженерство в университета, комбинира две преди несвързани открития в едно.
Първото е неизползвания досега диапазон от електромагнитния спектър, наречен терахерц. Той попада между микровълните и инфрачервените вълни и до този момент не е имало особен интерес към него.
Д-р О, обаче, е осъзнал големия потенциал на терахерцовите вълни. Те са пробивни колкото рентгеновите лъчи, но са напълно безвредни.
Освен това, в терахерцовия диапазон има повече комуникационни канали отколкото в микровълновия, използван за безжичните комуникации в момента. Това позволява по-бързо споделяне на информацията.
Тези характеристики на терахерцовата честота са подтикнали д-р О да я направи използваема.
Как може да се постигне това?
Чрез второто откритие, използвано от екипа на доктора - чип, направен по технологията CMOS. Тя не е нова, но позволява евтиното и масово производство на чипове, които са малки, бързи и не хабят много енергия.
Проектираните от д-р О чип и приемник се побират на гърба на мобилен телефон и могат да създават изображения чрез сигнали, действащи в терахерцовия спектър, без да се налага използването на няколко лещи.
Тези сигнали пробиват стени, дърво, пластмаса, хартия и други материали, позволявайки на устройството да "вижда" през тях като трансформира ехото на вълните в образи.
Приложенията на тази разработка са най-разнообразни - от намиране на кабърчета в стени до удостоверяване на автентичността на важни документи или засичане на фалшиви банкноти.
Терахерцовите уреди имат потенциала да заместят рентгените - не само че са безвредни, но и много по-функционални, позволяващи засичане на тумори, диагностициране на болести чрез дъха и следене на нивата на токсичност на въздуха.
Заради съображения, свързани с личното пространство, д-р О и екипа му се фокусират върху употреба на технологията на разстояния, по-малки от 4 инча (10,16 см).
Дали, обаче, някой друг няма да реши да разшири полето на действие, по този начин правейки животите ни публично достояние? Наистина ужасна мисъл.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!