Резултатите от изследване на американския университет "Аделфи" (Adelphi.edu) в Лонг Айлънд потвърждават някои стари хипотези - че каките и батковците имат повече вродени таланти, а малките деца в семейството са по-отворени към света.
Тези разлики се проявят дори и ако родителите се опитват да третират децата еднакво и върху тях почти не може да се влияе, казват от Асоциацията на американските психолози.
Твърдението се доказва от изследването на Тифани Л. Франк от университета "Аделфи" в Лонг Айлънд, която решила да наблюдава 90 двойки братя в гимназиалния курс.
За изследването били взети под внимание както оценките на децата в училище, така и къде те се поставят спрямо другите деца в семейството по отношение на интелигентност, успехи и поведение.
Оказало се, че първородните деца били по-успешни по математика и се изразявали по-добре, докато по-малките имали по-високи оценки по английски език.
По отношение на способностите за общуване, малките се оказват много по-открити, емоционални, отворени към новото и бързо забравящи кавгите.
Батковците и каките пък излезли по-големи перфекционисти.
Според учените първородните
деца са по-умни, защото през определен
период от време
са получавали цялото
внимание на родителите си,
а малките се справят по-добре в училище, тък като получават помощ от по-големите деца в семейството.
Освен това, малките се чувстват задължени да са по-конкурентоспособни и екстровертни, за да привлекат вниманието на родителите, които са много по-ангажирани с две деца в семейството.
Малките били и по-свободни да експериментират, защото виждат пречките, които по-големите вече са преодолели и са по-сигурни в себе си.
Предишни изследвания по темата са опитвали да покажат дали хора като президенти, носители на Нобелова награда и служители на НАСА
са предимно първородни деца.
Оказало се, че в групата на държавните глави и учените повече са каките и батковците, а в тази на астронавтите - хората с по-големи братя и сестри.
Тези тестове обаче са проведени с възрастни, които си припомнят миналото и това определено е довело до определени изкривявания, обясняват изследователите.
Предишно изследване в САЩ пък показва, че семейства, в които има поне едно момиче, са по-малко склонни към негативни емоции. Децата в такива семейства се оказали по-малко податливи на депресии, различни страхове и самовглъбяване.
Според учените нямало значение дали сестрата е по-голяма или не, нито разликата във възрастта между децата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!