Учени от университета в Илинойс откриха ново свойство на транзисторите, използващи графен. Оказва се, че в тях се проявява термоелектрически ефект, който води до понижаване на температурата на устройствата.
Това ще реши основен проблем на полупроводниковата индустрия, а именно - охлаждането на чиповете.
Графенът се състои от въглеродни нишки с дебелина един атом. Чиповете на негова основа могат да работят по-бързо и с по-ниски разходи на енергия в сравнение със силициевите чипове.
Изследователите са установили, че в участъците, където графеновият транзистор се съединява с метални контакти, протича термоелектрическо охлаждане, което е по-силно от ефекта на резистивно нагряване.
В резултат на това явление, температурата на транзистора се понижава, вместо да расте.
Откритието означава, че електрониката, използваща графен, може да не се нуждае от радиатори и вентилатори за охлаждане.
Това прави графена изключително перспективен материал за микросхеми. Учените планират задълбочено да изучат температурните ефекти във въглеродните нанотръби и други наноматериали.
Плътността на разполагане на транзисторите в чиповете вече достига точката, при която ефективното отвеждане на топлината, получавана от резистивното нагряване, става невъзможно.
Размерите и бързодействието на чиповете са ограничени именно от това колко топлина може да бъде отведена.
Използването на радиатори, вентилатори и водни системи за охлаждане обаче води до допълнителен разход на енергия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!