Ю жният индийски щат Керала е изцяло парализиран от кървави протести, след като две жени влязоха в исторически храм. Един човек беше убит при сблъсъците в сряда. Училищата в щата са затворени, градският транспорт също е спрян, съобщи Би Би Си (BBC).
Храмът Сабаримала е бил винаги затворен за жени в „менстурална възраст“,
което се определя от 10 до 50 години. Върховният съд на Индия отмени тази забрана през септември миналата година, което предизвика вълна от възмущение. Въпреки, че това не е първият път, в който жени са се опитвали да влязат в храма след съдебното решение, досега те са били спирани от масовите протести.
В сряда 40-годишната Бинду Амини и Канака Дурга на 39 години влязоха в светилището около зазоряване и станаха първите жени, които го направиха. Това предизвика нови протести, които доведоха до блокирането на щата. За двете жени това не е първият опит да влязат в храма, но за първи път успяват.
С разпространението на новината, че жените са били в храма,
в няколко града и селища избухнаха размирици, когато групи протестиращи влязоха в сблъсъци с полицията,
която стреляше със сълзотворен газ, за да разпръсне тълпите. От полицията заявиха пред АФП, че поне 15 души са ранени, след като протестиращите хвърляли камъни по тях.
Според информация в местни медии около 100 души са били арестувани в район, в който тълпата е нападнала жена полицай. Очакват се още арести в целия щат. Няколко журналисти също са били нападнати от протестиращи. Индийските авиокомпании издадоха предупреждение за всички, които пътуват до Керала.
Решението на Върховния съд да позволи на жените да се покланят в светилището на Сабаримала дойде след петиция,
която твърди, че обичая, който им забранява това, нарушава равенството между половете. Но управляващата партия в Индия, индуистката националистка партия Бхаратия Джаната (BJP), твърди, че решението е атака срещу ценностите на индуисите.
Индуизмът смята жените в менструална възраст за нечисти и ги възпира от участие в религиозни ритуали, но повечето храмове позволяват на жените да влязат в тях, стига в този момент да не са в менструация.
Протестиращите обаче твърдят, че съдебното решение противоречи на желанията на божеството на храма – бог Айяпа.
Те казват, че забраната не е само за жени в менструация, а е в съответствие с желанието на божеството, за което се смята, че е определило ясни правила за поклонението, за да дава благословиите си.
Според митологията на храма, бог Айяпа е заклет ерген, който се обрекъл на безбрачие и следователно жените на определена възраст не се допускат в храма.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!