Най-близко до безсмъртието са в Монако.
Това заключва анализ на данни от смъртни актове, преглеждани като част от събирането на информация за World Factbook на ЦРУ с цел изчисляване на средната продължителност на живота на цели нации и цитиран от сайта USNews.com.
За човечеството като цяло тя е 67,59 години.
Самите САЩ са едва на 50-о място в класацията на дълголетните нации, със средна продължителност на живота 78,49 години, което въпреки това е доста над средната норма за света.
Междувременно в страни като Чад, Централна Африка, хората доживяват едва до 50 години.
Статистиката на ЦРУ сочи, че в топ 10 на нациите, открили еликсира на младостта, са (със средна продължителност на живота) следните страни:
10. Италия - 81,86 години
Мнозина експерти отдават дълголетието на италианците на прословутата им диета, която определено е повече от просто паста, прошуто и моцарела. Учени многократно са изтъквали предимствата на т.нар. средиземноморска диета, която намалява риска от куп болести.
Естествените антиоксиданти във виното и зехтина - два основни елемента от храната на италианците, могат да намалят холестерола, да предотвратят запушването на артериите, да предпазят от сърдечно-съдови болести и т.н.
Италианците употребяват също и подправки като риган и чесън, докато американците например залагат много на солта, а това е противопоказно за високото кръвно и сърдечните проблеми.
9. Австралия - 81,90
Вероятно това се дължи на редица фактори, вкл. сравнително ниските нива на тютюнопушене и затлъстяване сред населението. Освен това австралийците си падат по активния начин на живот.
Много австралийски лекари обаче изтъкват заслугата на националното здравеопазване. Докато в страни като САЩ то зависи от трудовата заетост и личното благосъстояние, в Австралия всеки може да се възползва от него - независимо колко и дали печели.
Австралийците обаче не бива да се отпускат, тъй като броят на затлъстелите в страната умерено се покачва, а това може да намали средната продължителност на живота им в бъдеще.
8. Хонконг - 82,12
Също като при италианците, важен фактор за дълголетието сред жителите на Хонконг е начинът им на хранене. Диетата им включва ориз, зеленчуци, тофу, а начинът им на живот - голяма физическа активност.
Благодарение на това там има доста по-ниски нива на затлъстяване, както и на свързани с наднорменото тегло заболявания, като диабета.
7. Гърнзи - 82,24
Този малък остров в Ламанша не е част от Великобритания или ЕС - неговата независимост означава и че не е бил засегнат от икономическата рецесия като съседите си.
Каква връзка има ли? Според една теория жителите на острова живеят по-дълго понеже са богати, което им дава достъп до по-качествено здравеопазване и по-истинска и здравословна храна.
А те са толкова богати заради изключително ниските данъци на острова и високоплатените работи.
6. Андора - 82,50
Тук вероятна роля играят няколко фактора - в тази малка държавица в Пиринеите, притисната като в сандвич между Франция и Испания, държат на активния начин на живот и времето, прекарано на открито.
Жителите на Андора имат лесен достъп до ски курорти и планински пътеки, а в чистите и добре поддържани паркове се играе ръгби, футбол и др.
Андорците прекарват много време навън, което е жизненоважно за намаляването на стреса и за предотвратяването на сърдечно-съдови проблеми.
Не на последно място - в Андора 100% от населението е грамотно и образовано, което е обяснение за изключително ниските нива на безработица. Ето защо всички андорци могат да си позволят качествена храна и здравни грижи.
7. Сан Марино - 83,07
В третата най-малка държава в Европа и най-старата република парите също играят важна роля, както вече стана ясно и от горните примери. Ключов елемент, характерен за Сан Марино, е обаче работната среда.
Тук богатството не е натрупано с тежък труд, а основните индустрии са туризмът и банките. Повечето санмаринци работят в офиси, а това намалява драстично процентът на смъртните случаи на работното място, което е сериозен проблем на други места.
4. Сингапур - 83,75
Здравословна диета и чиста околна среда е разковничето тук, в тази забързана градска среда. Както хонконгците, сингапурците включват много ориз и зеленчуци в диетата си, които са богати на важни хранителни вещества.
Властите налагат и строги мерки за чистота на околната среда - като например силно ограничени зони за пушене.
Интересно е, че през 80-те властите осъзнаха, че населението застарява, и благодарение на внимателно планиране, в Сингапур сега има прекрасни здравни услуги и програми за възрастните.
3. Япония - 83,91
Процентът на затлъстелите в Япония - страната на столетниците, е едва 3,1%. До голяма степен това се дължи отново на диетата - ориз, зеленчуци и най-важното - риба, богат източник на омега-3 мастни киселини.
Те понижават кръвното налягане, предотвратяват удари и инфаркти и засилват мозъчните функции, предпазвайки от болести като Алцхаймер.
Освен това японците правят интелигентни жизнени избори - те ходят пеша повече и не преяждат.
2. Макао - 84,43
И тук голяма роля играе състоянието на икономиката, но причината за това е изненадваща - хазартът. Това е главният източник на приходи, а се твърди, че 70% от генерираното в казината, с които е пълно, се инвестира от властите в здравеопазване.
1. Монако - 89,68
В Монако има съчетание на всички фактори - богати граждани, финансирано от държавата качествено здравеопазване, средиземноморска диета.
Мнозина обаче твърдят, че най-вече спокойната атмосфера в Монако държи гражданите здрави и жизнени толкова дълго време.
Разположението на мястото до Средиземно море и чистата природа намаляват стреса, засилват имунитета и предпазват от редица болести.
В Монако са най-близко до безсмъртието. Защо?
На какво се дължи дълголетието в страните, където средната продължителност на живота, според данни на ЦРУ, е най-голяма
19 март 2012, 13:52
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!