Християндемократите на канцлера Ангела Меркел губят най-богатата германска провинция - Баден-Вюртемберг, която преминава под контрола на левоцентристката опозиция.
Очаква се "Зелените" да номинират премиер на германска провинция за първи път в своята история, посочва ДПА.
Екологичната партия е големият победител на вота в Баден-Вюртемберг, югозападна Германия, с резултат от 24% - рязък скок в подкрепата за нея в сравнение с предишните регионални избори - през 2006 г., когато получи 11,6%.
Решаващ фактор за това както изглежда се оказа
кризата в атомната електроцентрала "Фукушима 1" в Япония,
която насочи вниманието към ядрената политика на канцлера Ангела Меркел.
"Зелените" и социалдемократите печелят съответно 24 и 23% от гласовете на изборите в неделя, на които японската ядрена катастрофа изигра голяма роля, отбелязва Ройтерс.
Християндемократическият съюз (ХДС) на Меркел води убедително с около 39% - резултат, който обаче няма да му позволи да продължи да управлява в проспериращата югозападна провинция, в която държи неизменно властта от 58 години.
Важен фактор за това е много слабото представяне - едва 5,2 процента от гласовете, на по-малкия партньор на ХДС - Свободната демократическа партия - либерали (СвДП) на министъра на външните работи Гидо Вестервеле.
Така СвДП едва преодолява петпроцентовия праг за влизане в регионалния парламент.
Малко след аварията в японската АЕЦ "Фукушима 1", предизвикана от най-разрушителното земетресение в съвременната история на страната и предизвиканите от него вълни цунами на 11 март, Ангела Меркел обяви, че
най-старите атомни реактори в Германия ще бъдат затворени,
а целият германски атомен парк ще бъде подложен на тримесечна проверка.
Това решение, взето само пет месеца след като правителството реши да удължи експлоатацията на 17-те атомни реактора в Германия средно с по 12 години, обаче бе възприето от мнозинството германци като политическа маневра.
Четири от германските атомни реактори се намират в Баден-Вюртемберг. Проучванията на общественото мнение показват, че повечето германци са за предсрочно затваряне на ядрените централи в страната.
В по-малката съседна провинция Райнланд-Пфалц избирателите наказаха най-вече по-малкия партньор в коалицията на Меркел - Свободната демократическа партия - либерали на външния министър Гидо Вестервеле, която получи 4% от гласовете (под прага за влизане в регионалния парламент), в сравнение с 15-те процента, които завоюваха на парламентарните избори през 2009 г.
Християндемократическият съюз получава 35% от гласовете - леко увеличаване на своя резултат в западната провинция в сравнение с предишните регионални избори преди пет години.
Социалдемократите, които управляваха досега сами в Райнланд-Пфалц, са на първо място. Техният резултат от 36% - с 9 процента по-нисък в сравнение с преди пет години, обаче не е достатъчен за самостоятелно правителство и провинциалният премиер Курт Бек ще трябва да се коалира със "Зелените", за които са гласували 16% от избирателите в западната германска провинция - четири пъти повече отколкото преди пет години.
В Баден-Вюртемберг (с главен град Щутгарт) и Райнланд-Пфалц (главен град Майнц) живее около една шеста от населението на Германия.
Изборите в тези две провинции са смятани за
главния изборен тест за Ангела Меркел тази година
Резултатите в Баден-Вюртенберг не отразяват просто загуба за Християндемократическия съюз, а пълно поражение, пише вестник "Билд".
Християндемократите изгубиха една крепост, която от началото на 50-те години на миналия век бе смятана за непревзимаема. Резултатите са опасни за ХДС и на федерално ниво, тъй като силните позиции в югозападната част на страната винаги са били задължително условие за победа и на националните избори.
Все още не може да се прецени дали внезапната промяна на посоката на политиката в сферата на ядрената енергетика на Ангела Меркел й е струвал достатъчно гласове, за да загуби, или спести на християндемократите още по-унизително поражение, пише вестник "Файненшъл таймс Дойчланд".
Енергийната политика явно се превръща в ябълка на раздора в управляващата коалиция - също като еврото, Либия, данъчната политика и реформите в Бундесвера.
"Консервативно-либералното правителство трябваше да води битка от самото начало на своето съществуване. Но явно силите му са вече изчерпани и във въздуха се носи усещането за отчаяние, пише "Франкфуртер алгемайне цайтунг".
В несигурни времена хората търсят решителност. Когато не я намират у управляващите, те я търсят другаде, посочва вестникът.
Меркел изглежда изтощена,
пише "Ханделсблат".
И никой не вярва, че тя ще успее да събере сили отново, за да се измъкне от дълбоката яма, в която е пропаднала от месеци насам.
Тя бе удавена в конфликт в собствената си партия по въпроси на европейската политика. И не се реши да доведе този конфликт докрай, защото идваха избори.
Миналата година Ангела Меркел все още бе "Госпожа Не". Днес мнозина депутати от собствената й партия я смятат за прекалено гъвкава и за "глина в ръцете на свръхактивния френски президент Никола Саркози", изтъква "Ханделсблат".
Ангела Меркел обяви, че след Фукушима нищо няма да бъде както преди. Тя бе права - поне що се отнася до нейното коалиционно правителство, пише в редакционен коментар "Зюддойче цайтунг".
Избирателите в Баден-Вюртенберг се възползваха от възможността с гласовете си да скастрят безсилието, важниченето и дилетанството, което Меркел и нейният вицеканцлер Гидо Вестервеле демонстрират още от 2009 г.
След вчерашната неделя така вече мислят повечето германци, посочва вестникът.
"Когато Щутгарт падне, Берлин се разтърсва. Без решителни действия е много трудно да се измисли вариант, при който правителството на Меркел може да оцелее след кризата, която ще последва изборния провал", пише вестник "Велт".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!