Новата икономическа стратегия на Европейския съюз за 2020 г. се основава на икономиката на знанието, на устойчивото развитие, на широка трудова заетост и на борбата срещу бедността.
Тя бе представена днес от председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу.
Стратегията ни сочи какво трябва да постигнем сега и утре, за да поставим отново икономиката на съюза на добри релси. Кризата изведе на преден план основни въпроси и тенденции, които не можем да игнорираме. Европейският съюз (ЕС) позна дефицит в растежа, който поставя бъдещето ни под заплаха. Трябва да създадем нов икономически модел, подчерта той на пресконференция.
Преди всичко Европейският
съюз трябва
да си извади поуки от сегашната финансова и икономическа криза,
да си даде сметка, че никоя страна не е в състояние да се справи сама с икономическите предизвикателства в глобализирания свят, добави той.
Предлага се новият икономически модел в ЕС да се развива главно в три посоки: "интелигентен" или основаващ се на знанията и иновациите икономически растеж, осигуряване на устойчив растеж, като се налага нисковъглеродна икономика, засилване на социалния елемент в икономиката чрез увеличаване на трудовата заетост.
Според новата икономическа стратегия 3% от брутния вътрешен продукт (БВП) на ЕС трябва да се инвестира в научна и развойна дейност, процентът на хората без училищно образование в съюза трябва да бъде сведен под 10 на сто, а не по-малко от 40 на сто от младежите трябва да имат диплома или някакво звание. За 75 на сто от европейците на възраст от 20 до 64 години трябва да бъде осигурена работа, поставените цели за борба с климатичните промени трябва да бъдат изпълнени, а броят на заплашените от бедност в Европейския съюз трябва да бъде намален с 20 млн. души.
Заложените в новата
икономическа стратегия цели са
амбициозни, но не и непосилни.
Те се основават на конкретни предложения, които ще гарантират постигането им. Разполагаме с мощни инструменти - ново икономическо управление, подкрепено от вътрешния пазар в Европейския съюз, с нашия бюджет и нашата външна търговия, както и с правилата на Икономическия и валутен съюз, които да подкрепят усилията ни, изтъкна Жозе Мануел Барозу.
Той прикани държавните и правителствени ръководители в Европейския съюз да одобрят новата икономическа стратегия на срещата им в края на март в Брюксел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!