Русия и Европейският съюз оценяват по различен начин кризата в Сирия, но са единодушни, че е необходимо да бъде приложен мирният план на пратеника на ООН и Арабската лига Кофи Анан.
Това заяви пред журналисти в Санкт Петербург председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой след днешната среща на върха ЕС-Русия, цитиран от ДПА.
"Европейският съюз и Русия имат различни подходи, но ние сме единодушни, че планът на Анан като цяло е най-добрата възможност да се пресече цикълът на насилието в Сирия, да се предотврати гражданска война и да се намери мирно и трайно решение", каза Ван Ромпой на обща пресконференция с руския президент Владимир Путин и с председателя на Европейската комисия Жозе Барозу.
"Трябва да обединим усилията си, за да постигнем това и да излъчим
общи послания, по които имаме съгласие",
добави той.
Пресконференцията продължи близо час. Путин не направи никакво изказване за Сирия, отбелязва ДПА.
"Разисквахме най-важните международни въпроси. Става дума, разбира се, за ситуацията в Сирия, Иран и Близкия изток. Накрая искам отново да подчертая, че днешните разговори бяха плодотворни", каза руският президент, цитиран от Франс прес.
При посещенията в Берлин и Париж в петък Путин остана твърдо на позицията против всякакви санкции на ООН срещу режима на Асад, както и против решение на кризата чрез оттегляне на Асад от властта.
Ромпой отбеляза също така, че по-добрата основа за сътрудничество между Русия и ЕС е
всеобхватен нов договор, който ще засегне сферата на търговията и инвестициите.
"В този смисъл очакваме ратификацията на руския прием в Световната търговска организация," добави той.
Путин каза, че Москва и Брюксел все още не стигат до компромис за новото базово споразумение за сътрудничество, преди всичко заради допълнителните изисквания, които поставят европейските преговарящи, предаде ИТАР-ТАСС.
"Ние обаче се изслушваме един друг, разбираме се и ще решим тези проблеми най-внимателно," посочи пред журналисти Путин. Формирането на Митническия съюз, Единното икономическо пространство и Евразийската икономическа общност е напълно съвместимо със задачите за укрепване на взаимодействието на Русия и ЕС, отбеляза още руският президент. Той уточни, че е информирал колегите си днес при разговорите за развитието на интеграционните процеси на територията на Общността на независимите държави (ОНД).
На срещата на върха днес е било предложено да се активизира работата по въпросите за придвижване към безвизов режим между Русия и ЕС.
Путин отбеляза, че Русия и ЕС се сблъскват с общи предизвикателства в икономическата и финансовата сфера, което изисква координация при решаването на задачите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!