Броят на джамиите в САЩ се е увеличил значително през последното десетилетие въпреки протестите срещу мюсюлманските центрове след атентатите на 11 септември 2001 г., показва проучване, цитирано от АП.
Националното преброяване е установило, че през 2011 г. в САЩ е имало 2106 ислямски центъра, докато през 2000 г. те са били 1209, а през 1994 г. - 962.
Центровете са построени в перод, в който мюсюлманската общност беше
внимателно следена от властите и подозрителната общественост.
През 2010 г. протестите срещу изграждането на ислямски център близо до мястото, където се намираха разрушените кули на Световния търговски център, прераснаха в национални дебати за исляма, екстремизма и религиозната свобода.
Демонстрациите срещу строежа на джамии се разпространиха в Тенеси, Калифорния и други щати.
Новите ислямски центрове обслужват мюсюлмани, преместили се в предградията, и пристигнали наскоро имигранти от Африка, Ирак и други места.
Според
проучването повечето джамии са в градовете,
но делът на ислямските центрове в предградията се е увеличил от 16% през 2000 г. на 28% през 2011 г.
В миналото най-много джамии е имало в Североизтока, но сега ислямските центрове са съсредоточени в Юга и Запада.
Щатът
Ню Йорк все още е на първо място по брой на джамии - 257,
следван от Калифорния с 246 и Тексас със 166, а на четвърто място е Флорида със 118.
Промяната е следствие от придвижването на населението като цяло към южните и западните щати.
Изследването показва, че етническият състав на хората, посещаващи джамиите, почти не се е променил от 2000 г. насам. Около една трета са южноазиатци, а делът на арабите и американците от африкански произход е по една четвърт. Наблюдава се леко увеличаване на мюсюлманите от Западна Африка и Сомалия.
От 90-те години на XX век бежанският поток от Ирак и Иран е довел до нарастване на броя на шиитските джамии, въпреки че шиитите продължават да са доста малък процент от мюсюлманите в САЩ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!