С офийският градски съд назначи двамата синдици в КТБ, предложени от Фонда за гарантиране на влоговете, съобщиха от съда.
Те имат срок от два дни, за да встъпят в длъжност, и когато това стане, правомощията на квесторите се прекратяват, уточниха от СГС.
По-рано днес Фондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) съобщи, че е депозирал в Софийския градски съд молба с искане за назначаване на Лазар Илиев и Росен Ангелчев за временени синдици на Корпоративна търговска банка АД (КТБ АД).
Това стана възможно с влезлите в сила законови промени, които позволяват в КТБ да влязат синдици преди тя да бъде обявена във фалит. Делото за фалита на банката бе прекъснато заради жалбата на мажоритарните собственици срещу отнемането на лиценза ѝ от БНБ.
Предложените Лазар Илиев и Росен Ангелчев са юристи и са включени в списъка на синдиците, воден от Българската народна банка. Те са изразили писменото си съгласие да изпълняват длъжността временен синдик на КТБ АД, се казва в прессъобщение, разпространено от ФГВБ.
Лазар Илиев притежава многогодишен опит като юрист в банковата сфера, се посочва още в съобщението.
До предлагането му за временен синдик на КТБ АД г-н Илиев работи като главен секретар на Сметната палата, където преди това, между 2011 и 2014 г., е директор на дирекция „Административна дейност“. От 2002 до 2010 г. работи в Централна кооперативна банка АД, първоначално като директор на дирекция „Правна“, а през последните шест години като член на Управителния й съвет и изпълнителен директор. В периода от 1993 до 2002 г. г-н Илиев е главен юрисконсулт и директор на дирекция „Правна“ в Първа инвестиционна банка АД. Преди това, от 1989 до 1993 г., е работил като юрист в управление „Правно“ на Българската народна банка. От 1988 до 1989 г. е бил стажант-съдия в Софийския окръжен съд.
Той е магистър по право от СУ „Климент Охридски“. Притежава квалификация от "Остриън банкърс колидж". Владее английски и руски език.
Росен Ангелчев притежава богат опит като юрист. До предлагането му за временен синдик на КТБ АД г-н Ангелчев е държавен експерт в дирекция „Енергийна сигурност“ в Министерството на енергетиката, където работи от началото на 2015 г.
От 2004 до 2015 г. работи в Министерството на икономиката, където заема различни позиции – началник на отдел „Ликвидация“ (2004-2006 г.), зам.-председател на Борда на директорите на „Вазовските машиностроителни заводи“ ЕАД (2005-2006 г.), главен експерт в отдел „Капиталови пазари и преструктуриране“ към дирекция „Корпоративно управление и преструктуриране“ (2006-2008 г.) и държавен инспектор в дирекция „Международно контролирана търговия и сигурност“ (2008–2015 г.).
От 2002 до 2004 г. работи в АК „Балкан“ (в несъстоятелност) първоначално като главен юрисконсулт, а впоследствие като ръководител направление „Задгранични представителства“. Бил е помощник-синдик в БСИ „Минералбанк“ АД (в несъстоятелност) през 2000-2001 г.
Между 1997 и 2000 г. е главен юрисконсулт в "Частна земеделска и инвестиционна банка" АД (в несъстоятелност), а от 1992 до 1997 г. е юрисконсулт в "Първа частна банка" АД. Професионалната си дейност започва в Министерството на външните работи. Той е юрист по международно право от Московския институт по международни отношения. Владее английски и руски език.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!