Към края на тази година се очаква общият размер на преките чуждестранни инвестиции в страната за 2009 г. да достигне около 4 млрд. евро.
Това прогнозира за БТА Изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции (БАИ)
Стоян Сталев.
За миналата година чуждестранните вложения в България надхвърляха 6 млрд.евро, напомни той.
За първата половина на годината общият обем на чуждестранни инвестиции е 1,6 млрд. евро и за една трудна година това е добър резултат, коментира Сталев.
На челни позиции в класацията на топ-инвеститорите в България за тази година излиза Франция, която се нарежда на четвърто място наред с класическите държави инвеститори в страната като Холандия, следвана от Австрия и Германия.
По данни за първата половина на тази година въпреки кризата секторът недвижими имоти продължава да има водещи позиции в инвестиционния интерес и се класира на трето място след инвестициите във финансовите услуги и в търговията.
Според Сталев потенциалът на сектор недвижими имоти ще бъде запазен и до края на годината.
За тази година агенцията е издала 12 сертификата за инвестиционни проекти - основно в сферата на производството на енергия от възобновяеми енергийни източници - главно вятърни и соларни паркове и производствени мощности за елементи от соларни паркове.
Общият размер на сертифицираните от агенцията инвестиционни проекти е за близо 1,2 млрд. лева. В списъка има два производствени проекта - за
производство на китайски автомобили в Ловеч
и за изграждането на балнеокомплекс на Камчия, които създават най-много работни места - 1500 от общо 1600, генерирани по всички сертифицирани проекти.
Причината за тази диспропорция в трудовата заетост се дължи на това, че средният брой работни места, които се създават по проектите за възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) е между 10 и 20 човека, каза Сталев.
По данни на агенцията кризата е довела до забавянето на изпълнението на между 15 и 20% от всички сертифицирани от агенцията през последните години проекти и е причина инвеститорите да искат удължаването на сертификатите.
Забавяне има основно в областта на недвижимите имоти, като общо 70 са сертифицираните проекти от този сектор.
Забавяне се усеща и в други дейности, допълни Сталев. Той информира, че до края на годината трябва да бъде приет от Министерския съвет правилник за прилагане на Закона за насърчаване на инвестициите, чиито промени бяха приети от предишния парламент.
По думите на Сталев, за да се подобри ефективността на обслужването на инвеститорите, е необходимо в основните министерства, които контактуват с кандидат-инвеститорите - като това на околната среда, на регионалното развитие и на земеделието, да бъде посочен заместник-министър в рамките на вече определените екипи, който да отговаря за диалога с БАИ и за насърчаване на инвестициите.
Това според Сталев ще спести време при обслужването на инвеститорите и ще ускори процедурите, свързани с държавната подкрепа за проектите им.
Друго предложение на агенцията е да се осигури по-голям бюджет за маркетинга на страната в чужбина.
Сталев припомни, че за тази година агенцията не е разполагала с целеви средства за подобни нужди, за разлика от други европейски държави, които чувствително са активизирали маркетирането на страните си в момент на криза.