Румънското правителство ще облага допълнително с 60% компаниите, които извличат и продават природен газ в Румъния, включително от Черно море.
Таксата ще се прилага върху допълнителните доходи на компаниите, получени вследствие на освобождаването на цените в сектора, съобщава агенция Медиафакс, като се позовава на проект за наредба.
Налогът ще влезе в сила от 1 февруари и ще се събира до края на 2014 г. Той трябва да донесе на държавната хазна 62 млн. евро през тази година и 227 млн. евро през идната, отбелязва Франс прес.
Визираните компании са австрийската "О Ем Ви Петром" и румънската "Ромгаз", които държат концесии в много райони на Румъния и в Черно море.
Компаниите, които произвеждат петрол и природен газ,
плащат в момента между 3,5 и 13,5% данък върху продукцията си в зависимост от типа находище, което експлоатират.
Тези нива на облагане бяха фиксирани през 2004 г. и са валидни до декември 2014 г., като са записани и в договора за приватизация на компанията "Петром" с австрийската група "О Ем Ви", отбелязва Медиафакс.
Делегираният министър за бюджета Ливиу Войня заяви неотдавна, че производителите на природен газ и електроенергия ще бъдат облагани допълнително от началото на 2013 г. върху допълнителните доходи, които получават вследствие либерализацията на цените до завършването на процеса на либерализация.
Според Войня допълнителната такса е основателна, тъй като
производителите ще получат приходи от либерализацията на цените,
без да са правили нови инвестиции. Румънското правителство е договорило с Международния валутен фонд и Европейската комисия график за либерализация на цените на природния газ чрез постепенно премахване на регламентираните тарифи.
Цените трябва да бъдат освободени през периода от началото на 2013 г. до 2018 г. Според Комисията за енергийно регулиране срокът може да бъде удължен до 2019 г. посочва Медиафакс.
Данните, обявени от Комисията за енергийно регулиране през лятото на миналата година, сочат, че цената на природния газ за населението ще нарасне с 10% през тази и идната година, а за периода 2015-2018 г. ще се увеличава с 12% годишно чрез тримесечни промени, съгласно графика за премахване на регламентираните тарифи.Според проект за наредба, публикуван от министерството на финансите, от 1 февруари 2013 г. компаниите ще плащат специална такса от 0,5% за експлоатация на природни ресурси, извън природния газ, съобщава Аджерпрес.
Тази мярка ще позволи през тази година да бъдат събрани допълнително 24,5 млн. евро, посочва Франс прес.
Таксите ще бъдат прилагани докато бъде приет закон, който ще регулира увеличение на дължимите суми върху природните ресурси.
Трети декрет предвижда такса за операторите за дистрибуция на природен газ и електроенерия, сред които са италианската "Енел", германската EОН и чешката ЧЕЗ, съобщава Франс прес.
Очакваните приходи се изчисляват на 127 млн. евро за две години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!