Американската икономика е излязла от рецесията през юни 2009 г., съобщи Националното бюро за икономически изследвания (NBER).
Рецесията продължи 18 месеца, което я прави най-дългата от всички рецесии от Втората световна война насам, се казва в комюнике на бюрото.
Над 8 млн. работни места са били изгубени по време на кризата и икономическите трудности продължават да се усещат в страната, където 10% от трудоспособното население все още е без работа, но според NBER икономическите данни показват, че най-лошото е отминало.
Въпреки предупрежденията на икономистите от нова рецесия, бюрото съобщава, че икономиката се е възстановила достатъчно.
"Комитетът реши, че всяка бъдеща криза в икономиката ще бъде нова рецесия, а не продължение на рецесията, която започна през декември 2007 г.
Основата за това решение е продължителността и силата на възстановяването до момента", допълва същият източник.
В същото време бюрото предупреждава, че "икономическата активност обичайно е под нормалното в ранните стадии на експанзията и понякога остава такова доста след като тя е започнала".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!