Българският министър на финансите Симеон Дянков разкритикува в интервю за Би Би Си европейските институции, които не са успели да предотвратят кризата в еврозоната и заяви, че мерките за икономии поставят България в добра позиция (Чуйте интервюто).
Дянков посочи, че е участвал в разговори за учредяване на нови надзорни органи. Той обаче отбеляза, че никой не се е осмелил да попита какво става със сегашните институции.
При все това българският министър ясно заяви, че България, която стана член на Европейския съюз (ЕС) през 2007 г., все още иска да въведе еврото.
"След като въведете нова валута са ви необходими съответните институции, а последните сътресения показаха, че
нямаме такива институции",
посочи Дянков в интервюто си за световната програма на Би Би Си.
Той добави, че сегашният подход за създаване на повече надзорни органи за банките, застрахователните компании и други сектори не е бил успешен.
Дянков изтъкна, че никой не се осмелява да попита какво става със сегашните институции и обвини Европейската комисия и Европейската централна банка (ЕЦБ), че
не са били достатъчно строги при наблюдението на икономиките
на страните от еврозоната.
Освен това той разкритикува Статистическата служба на ЕС "Евростат", като запита: "Не знаеха ли за гръцките и ирландските проблеми? Както изглежда, не са искали да си дадат труда да направят толкова анализи, колкото е било необходимо."
"Самите институции се нуждаят от редовни проверки на състоянието им и след това от някои промени", изтъкна Дянков.
Бъдещето на еврозоната беше поставено под въпрос, след като Ирландия стана втората страна от еврозоната след Гърция, която поиска спасителна помощ, отбелязва Би Би Си. Някои анализатори са на мнение, че дълговата криза може да се задълбочи и да се разпространи към други страни членки и да постави еврото в опасност. Симеон Дянков обаче заяви, че е уверен в ползата от членство на България в еврозоната, ако бъде допусната да се присъедини към нея.
"След като видяхме всички неотдавнашни сътресения в еврозоната, може да се окаже, че са й необходими
финансово отговорни членки, а България ще бъде такава",
изтъкна българският министър.
"Колкото повече гласове има за по-консервативна финансова политика, толкова по-добре ще бъде за еврозоната. В момента не изглежда, че това е много финансово отговорен клуб и той може да има полза от нови членки", допълни Дянков.
Българският финансов министър даде това интервю един ден след като управителят на исландската централна банка Мар Гудмандсон заяви пред Би Би Си, че присъединяването към еврозоната все още може да бъде "добър избор" въпреки дълговата криза.
Би Би Си припомня, че
България е с най-малък бюджетен дефицит сред 27-те страни от ЕС,
въпреки че рецесията нанесе удар на държавните финанси и правителството очаква бюджетният дефицит да нарасне през 2010 г. до 4,6% от брутния вътрешен продукт (БВП). Това е и втората най-бедна страна в ЕС след Румъния - което според Дянков се дължи отчасти от положението й при присъединяването й към ЕС, но и на строгите мерки на правителството.
През последните седмици по улиците на столицата София имаше протести срещу орязването на разходите за образование и реформата в здравеопазването, посочва Би Би Си. "Заявихме, че ще действаме различно (от другите страни) и ще затегнем коланите", заяви Симеон Дянков. Той отбеляза, че ще бъде трудно няколко години, но скоро този път ще покаже, че посоката е правилна. "Без труд нищо не се постига, това е хубава поговорка", продължи министърът. Изпитахме някои трудности, но доверието в правителството не отслабна прекалено много и все още имаме достатъчно подкрепа", подчерта той.
"Хората виждат какво се случва в цяла Европа, особено с някои от нашите съседи, а ние при всяко положение искаме да избегнем това", посочи Симеон Дянков в заключение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!