Е дно от най-важните условия за излизането от кризата е мобилизиране на финансов ресурс, заяви по време на бизнес форум в София вицепремиерът по икономическото развитие Даниела Бобева. Тя посочи, че за тази цел особено важно е запазването на на стабилността на банковата система.
Вицепремиерът е инициатор на конференцията "Ролята на международните финансови институции и достъпът на българския бизнес до финансовите инструменти, които те предлагат". Във форума участва и министърът на финансите Петър Чобанов, както и ръководители на банки. Бобева съобщи, че
предстои промяна в Закона за кредитните институции с цел въвеждането на новите капиталови правила
и в сряда законопроектът се очаква да бъде разгледан от Министерския съвет. Вицепремиерът напомни, че в бюджета за следващата година са предвидени 500 млн. лева за финансиране на проекти за регионално развитие, освен това са предвидени 20 млн. лева за иновации. Залага се и на стимули за регионите с висока безработица. Особено значение се отдава на оживяването на капиталовия пазар и превръщането му в двигател на икономически растеж.
Рестартирана е приватизационната процедура за Фондовата борса и Централния депозитар, подготвя се пакет от миноритарни дялове за продажба чрез борсата, като значително ще се намалят някои административни пречки, за да се насърчи листването на българските компании на борсата. Допълнителен финансов импулс за икономиката ще предоставят и оперативните програми, като
целта е постигане на синергия между новите оперативни програми и фискалните стимули, предвидени в бюджета.
Вицепремиерът посочи също, че е в ход реформата в Банката за развитие, като е стартирал първият продукт на банката, насочен към микро-, малки и стартиращи фирми. Предстои и подготовката на продукт за финансиране на износа.
След приоритетите на българското правителство е подкрепата за бизнеса, заяви министърът на финансите Петър Чобанов. Той посочи, че финансиране за бизнеса в момента се осигурява чрез Българската банка за развитие, чрез финансиране по международни програми, както и с традиционни банкови схеми. На днешния форум ще бъдат представени възможностите за финансиране по различните международни финансови институции и всеки предприемач би могъл да открие най-подходящия модел за финансиране, спрямо профила на всяка от институциите, посочи Чобанов.
Той отбеляза, че банката за развитие на Съвета на Европа финансира предимно социални проекти, ЕБВР предоставя финансиране за частния сектор, ЕИБ осигурява финансов ресурс за инфраструктурните проекти, Черноморската банка за търговия и развитие финансира проекти, свързани с Черноморския регион, а Международната финансова корпорация, като част от световната банка е световен лидер в развитието на частния сектор.
Чобанов подчерта, че отношенията с всички тези финансови институции трябва да бъдат ползотворни и да се преодолеят трудностите, които правителството е заварило в началото на мандата си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!