Неин принципал ще бъде Министерският съвет, а за изпълнителен директор на фирмата е избрана Нели Кордовска, която доскоро оглавяваше Банковата консолидационна компания (БКК).
Финансовият министър отрече твърденията на опозицията, че фирмата се създава с предизборни цели, но призна, че решенията за проектите ще се взимат след решения на управляващата коалиция НДСВ-ДПС и правителството.
"По същество те ще изпълняват политическата воля на управляващата коалиция и Министерския съвет и с това отговарям на задавания често в последно време въпрос какви проекти ще бъдат финансирани. Аз нямам информация какви проекти ще бъдат финансирани. Това тепърва ще се решава от управляващата коалиция и Министерския съвет и ще бъде потвърждавано на хартия от Съвета на директорите на компанията", каза Велчев.
По думите му е по-добре да се инвестира в нещо, което ще бъде реално усетено от хората, например "завършване на малки и средноголеми проекти във водната инфраструктура, водоснабдителни и водопречиствателни станции, които са в полузавършен вид; за запълване на огромни дупки по междуселищни пътища; за построяване (или дострояване) на несъществуващи пътища между малки селища в планински райони".
Министърът призна още, че решението за създаването на държавната фирма, чрез която ще се разпределя излишъкът, не е получило съгласието на Международния валутен фонд (МВФ), макар създаването на компанията да е било обсъждано още при посещението му във Вашингтон през септември.
Дори да рискуваме безоблачните отношения с фонда, той бил убеден, че кабинетът е постъпил правилно и целесъобразно, допълва БНР.
Вчера от СДС поискаха сформирането на парламентарна анкетна комисия, която да проучи "тайното създаване" на ЕАД-то.
Димитър Йорданов от ръководството на синята партия съобщи, че вкарването на 260-те млн. в капитала на новата държавна фирма е решено на закрито заседание на Министерския съвет на 16 декември (докато премиерът Симеон Сакскобургготски беше на официално посещение в Япония - бел.ред.).
Според решението сумата трябва да бъде изхарчена "за изграждане, реконструкция и експлоатация на обекти с местно и национално значение", но това, което правителството направи всъщност, е да осигури по-голямата част от бюджета на предизборната си кампания, заяви Йорданов.
Според него при заминаването си от България ръководителят на мисията на МВФ Ханс Фликеншилд е дал пример как непрозрачно се харчи излишъкът от бюджета, имайки предвид именно решението на правителството от 16 декември.
Не е ясно как е определена сумата 260 млн., какво ще се направи с останалата част от резерва, има ли списък с обекти и проекти, в които ще бъдат инвестирани пари, и как ще бъдат определяни изпълнителите на проектите, каза още Йорданов и допълни, че тези въпроси ще бъдат зададени в икономическата парламентарна комисия след започването на новия политически сезон.
Той определи като "много интересен" състава на управителния съвет на "Публични инвестиционни проекти" с председател Милен Велчев и членове: заместниците му във финансовото министерство Любомир Дацов и Нахид Зиа, ликвидидаторката на банковата консолидационна компания Нели Курдовска, Савин Ковачев от Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Емануела Георгиева, която е зам.-министър на околната среда.